18 opteekende. In deze documenten vinden we nauwkeurig aange geven de plaatsen, waar de hertog vertoefde, welke personen hij aan zijn hof ontving, de feesten die hij gaf en tal van andere belangwekkende bijzonderheden. Jammer genoeg zijn deze stukken, die betrekking hebben op Karel den" Stouten, grootendeels verloren gegaan. Yooral door de revoluties van de 18de en 19de eeuw hebben de archieven van Dijon en Lille, waar de rekeningen der hertogen van Boergondië gedeeltelijk bewaard werden, enorme schade geleden; kostbare perkamenten werden bij het gewicht verkocht of nog erger ver brand of naar de vuilnisbelt verwezen. Wel vindt men eene tamelijk nauwkeurige opgave van de reizen van dezen Boergondischen vorst in de Mémoires van Philippe de Commines, die door den abbé Lenglet du Fresnoy uitgegeven werden en waarvoor deze vooral de brieven en diploma's van den comte de Charolais, alsmede stedelijke rekeningen als bronnen gebruikte. Mr. Edgar Marneffe gaf in zijne publicatie in de Compte Rendu des séances de la commission royale d'histoire T XII 1885 een overzicht van de plaatsen, waar Ivarel de Stoute tusschen de jaren 14331477 verblijf hield. Wij laten hier de nog onuitgegeven rekeningen volgen van den hofmeester van den hertog, die in de archives générales du Royaume te Brussel berusten en betrekking hebben op het verblijf van Karel den Stouten in Zeeland. Na den dood van Filips, benoemde zijn opvolger Karel d. S. Olivier tot zijn eersten hofmeester, kapitein der garde en generaalmeester der munt van Gelderland en Zutphen. In de Mémoires, die Olivier schreef, verhaalt de schrijver uitvoerig alles wat hij op de talrijke reizen van den hertog zelf beleefde. In vele uitgaven vindt men achter de Mémoires nog een vertaling van Olivier's werk: L'estat par ticulier de la Maison du due Charles le Hardy, dat een kostbare bron is voor de kennis van het Boergondische Hof. Olivier overleed te Brussel in 1501.

Archief | 1927 | | pagina 96