XVIII Als voorbeeld van baksteenen graven uit de middeleeuwen kan nog worden aangehaald Verslag Z. Gen. 18801884 p. 64. Volgens dit verslag schonk de heer J. de Kanter aan het genootschap voorwerpen, in 1827 bij uitgravingen te Aardenburg gevonden, o.a. een koperen Maria-beeldje 'met een tangetje, waarop de woorden Ave Maria Mater Dei, gevonden in de zoogenaamde kloosterweide, waar eertijds het graauwen-zuster-klooster gestaan heeft. Aldaar vond men een reeks van gemetselde, elk afzonderlijk overwulfde graf kelders, in een van welke dit Mariabeeldje lag. Deze beide geelkoperen voorwerpen zijn als No. 196 en 197 in ons museum aanwezig het eerstgenoemde is een geelkoperen plaat, hoog 29 cM., voorzien van twee gaten voor klinknagels, en stelt voor een vrouw met loshangend haar en gevouwen handen naar ik vermoed, is deze plaat op het deksel van een houten doodkist bevestigd geweest en is wellicht te be schouwen als een armere en vereenvoudigde vorm van de geheele grafzerken van geelkoper, zooals men in de kathedraal te Brugge vindt. De grauwe zusters zijn nonnen der derde orde van St. Franciscus haar klooster was 14991604 te Aardenburg gevestigd in de gebouwen, die tot 1499 als Begijnhof in ge bruik waren F. Nagtglas, Zelandia illustrata II, 502 en de daar aangehaalde litteratuur K. L. Reepmaker, Bijdrage tot de geschiedenis van de Aardenburgsche O.L.V.- of Maria- kerk, p. 42 sq.). No. 2020. Pinakels, bogen en lijsten van kalksteen, rijk versierd in Gotischen stijl, klaarblijkelijk afkomstig uit het inwendige van een kerk. Evenals het vorige nummer gevonden in den tuin van het Schuttershof van St. Sebastiaan te Mid delburg. Geschonken door Ir. A. Rothuizen aldaar. De lijst der overige aanwinsten moet tot het volgend jaar blijven liggen". De conservatrice van de ouderwetsche kamer en Zeeuwsche kleederdrachten meldt ..Door de welwillendheid van het bestuur werd het mij

Archief | 1935 | | pagina 26