43 te veel waarde mogen worden gehecht, want deze aanleg komt ook voor bij andere burgen, bv. bij dien te Zuylen 1die in geenerlei verband staan tot de Duitsche Orde. Het oudere burgtype is rond of ovaal. Als voorbeelden van die oudste waterburgen in Westfalen, die echter in lateren tijd vervormd zijn, kunnen worden genoemd Burgsteinfurt, Darfeld, Visschering, Gemen en Rheda. Bij deze sluit zich aan het kasteel Bergh 2Alle hebben een voor- of een neven burg, zooals die ook bij de latere, rechthoekige, burgen voorkomt. Zeer goed mogelijk is het dus, dat de Popkensburg, zooals die tot 1863 het eiland Walcheren heeft gesierd, omstreeks het midden van de 13e eeuw ontstond. In strijd hiermede schijnt een bericht in Reygersberch's Kroniek van Zeeland. Het luidt aldus: ,,In 't zelfde jaer [1353], den 2den dach van Loumaent, sterf Joncker Claes van Borssele, die welcke Ridder was, ende een strijdtbaer man. Hij was die zoone van Heer Wolfaert van Borssele, Heere van der Veere etc. die derde van dien naeme, ende leyt op 't huys van Sandenburgh begraeven, bij sijn voorouders. Ter selfder tijdt hadde Heer Claes van Borssele tot zijn ghesellinne Jonckvrou Janne van Sandijck ende van Seven- berghe. De welcke Heer Claes van Borssele 't Casteel Sinte Laurens, met die kercke ende alle de Boomgaerden daer ontrent, ghefundeert ende ghesticht heeft, 't Welcke naemaels sijn soone, Heer Aelbrecht van Borssel. Heer van Brigdamme. volmaeckte" 3 Iets verder noteert Reygersberch „In 't jaer ons Heeren MCCCLVII sterff Heer Claes van Borssele, Heere van Brig damme4), voorghenoemt, ende was te Middelburch inder Tertianen Clooster begraeven"5). 1Zie de afbeeldingen in E. W. Moes en K. Sluyterman, Neder- landsche kasteelen en hun historie, I, blz. 191 vlg. 2) Vriendelijke mededeeling van den heer J. H. van Heek te Enschedé. 3) Reygersberch-Boxhorn, Kroniek van Zeeland, II, blz. 161. 4) Die nooit heer van Brigdamme heeft kunnen zijn zie boven blz. 35. 5) Reygersberch-Boxhorn, a.w., II, blz. 162.

Archief | 1936 | | pagina 105