46 Vele dorpen op Walcheren zijn genoemd naar kerkeige- naars. Zij moeten hun naam hebben ontvangen voordat de Kerk bezwaar begon te maken tegen het recht op eigen kerken, dus voor ongeveer 1175 1Van geen der kerk- eigenaars is iets naders bekend. Slechts vier dorpen heeten naar den heilige van hunne kerk. Zij duiken eerst veel later in de oorkonden op. Sint-Mariekerke wordt voor het eerst genoemd in een stuk van 1247 2Sint-Janskerke in een charter van 1260 3Sint-Aagtekerke heette aanvankelijk Oost-Domburg. De oude Sint-Agathakerk werd in 1320 af gebroken en vervangen door een nieuw, weder aan Sint- Agatha gewijd, gebouw op eene andere plaats in dezelfde parochie 4). De kerk in de heerlijkheid Popkensburg (later als Sint-Laurens bekend) ten slotte vindt, zooals reeds werd opgemerkt, voor het eerst vermelding in eene aanteekening op 20 Maart 1323 5Op dezen dag droeg het kapittel van Sint-Pieter te Middelburg het patronaatsrecht der kerken van Brigdamme, Gapinge, Zandijk, Schellach, Kleverskerke, Popkensburg en Buttinge over aan den Graaf. Merkwaardig is nu dit. Bij charter van 8 Augustus 1311 6) had graaf Willem een college van kanunniken gesticht in de Sint-Pieterskerk te Middelburg. Onder andere voordeelen ontving dat kapittel van den Graaf het patronaatsrecht over de kerken van Brigdamme, Kleverskerke, Schellach, Zandijk en Gapinge. De kerk in Popkensburg ontbreekt in deze op somming. Men mag hieruit m.i. echter niet concludeeren, dat die kerk in 1311 nog niet bestond. Want ook de kerk van 1J. Huizinga, Burg en kerspel in Walcheren, in Mededeelingen der Kon. Akad. van Wetenschappen, afd. Letterkunde, dl. 80, serie B, nr. 2, blz. 23. 2) Van den Bergh, a.w., I, nr. 437. 3) R. Fruin, Invent. Abdij Middelburg, regest nr. 46. 4) R. Fruin, Mededeelingen uit het archief der Middelburgsche abdij, in Archief, uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der W., VIII, 3. blz. 110. 5) Van Mieris, a.w., II, blz. 306. 6) Van Mieris, a.w., II, blz. 118.

Archief | 1936 | | pagina 108