59 het Schippers- of Arbeijdersgilde binnen dese stad, omtrent het vervoeren ofte bewerken der houtwaren en andere Mate rialen door eijgen bediendens en arbeijders na of van gedagte molens op eenigerlei wijze zullen mogen werden gemolesteert of belemmert, mits en onder speciaal voorbeding dat binnen den tijd van twaalf of uijtterlijk veertien maanden volgens het overgelegt project ten minsten drij saagmolens ter plaatsen daartoe geschikt zullen wesen gestigt, die gedurende den tijt van dit verleent octroij aan de gank sullen moeten werden gehouden, op poene van vervallen te zijn van dese Haar Edel Agtbare s concessie." De acte van oprichting der Vennootschap luidt als volgt 1) ,,Op huijden den 28en Januarij 1723 compareerde voor mij Johan Tresenier, openbaar notaris etc., present de getuijgen naargenoemt de Heeren Hermanus van de Putte en Coenraat Coenraats, Burgemeesters deser stad, Johan van de Perre, Gecommitteerde Raad van de Edel Mogende Heeren Staaten en ter Admiraliteit van Zeeland, Johan Constantijn Matthias, Pieter Reaal Paspoort, Johan Assueris Schorer, schepenen en raden, Samuel Radermacher, kieser, Johan Cornelis Radermacher, griffier van de Thesaurie deser stad, Hen drik van Oort, Anthonij van Bevenage, Isaacq Meeusen, Bartholomeus van de Coppello, Cornelis Gijse, Job Stellenaar en Jan de Munck, allen woonende binnen deze stad, te kennen gevende, dat zij comparanten, wel zooveel be- oogende de nuttigheit en profijt voor het gemeenebest van dese aansienlijke stad als haar eijgen voordeel, onder ver- wagtinge van Gods genadigen Zegen met den anderen hebben beraamt en goedgevonden op te regten een Compagnie off Sociëteit tot het stigten van diverse Saagmolens, onder de Jurisdictie van dese stad off daaromtrent en gelijk, om alder- hande houtwaren uyt Noorwegen, van den Rhijn en elders, direct alhier te doen binnenkomen, daartoe niet weijnig ge- animeert zijnde door de gunstige approbatie, die de Edel 1) Oud-archief Middelburg. Instrumenten van notaris Johan Tresenier. nr 174.

Archief | 1936 | | pagina 127