VI 9. Een maatstokje (zoogenaamd zakzweitje). Geschonken door den Heer W. Geljon te Middelburg. 10. Een brackhalster, een egge, een meekrapspade en een snijbak. In bruikleen van de Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij te Goes. 11Een antieke koperen ketel. Geschonken door den, Heer F. D. de Jong te Middelburg. 12. Een ouderwetsch hangkastje. Geschonken door Mej. E. Kolf van Oosterwijk te Amsterdam". Op ons verzoek heeft Dr. J. A. Vollgraff een rapport uit gebracht betreffende den caliberstaf, berustend in de verzameling. De mededeeling van Dr. Vollgraff, d.d. 20 Oc tober 1931, luidt als volgt: ,,De 'koperen maatstok', gevonden in den grond van het afgebroken arsenaal te Veere No. 124 van den Catalogus is een z.g. Caliberstaf of Caliberstok, waaromtrent het 'Groot en volledig Woordenboek der Wiskunde enz.', uit het Hoogduitsch vertaald, van J. L. Stammetz, overzien door W. la Bordus (Amsterdam, Steven - Esveldt, 1758), zegt (p. 88): 'Caliber Stok, Artillerij-Maat-Staf, Regula Calibrae, is een Instrument, waarop de Diameters van steenen, ijzeren of looden kogelen van één, twee of meer Ponden geteekend zijn, ten einde men uit de gegeven Caliber van een stuk ten eersten vinden kan, hoe veel ponden IJser of Steen hetzelve schiet of draagd Insgelijks kan men daer door de Caliber van een Geschut determineeren, wanneer het zelve zeker Getal Ponden Ijzer, Loot of Steen schieten zal. De vervaardiging van dezen Maet-Stok, den welken ook sommige Visier-Staf noemen, beschrijft breedvoerig en grondig Simienowitz P. J. Artill. Lib. I p. 1 seqq. Zie ook Buchners Artillerie P. I p. 8 en Brands Volkoome Connestabel P. II, c. 2, p. 72 seqq. Ook vind men nevens een Geometrisch Bewijs Onderregt van den selven in Wolffs Aanvangs-Gronden der Artillerij 58'. De Caliberstaf, voor lood, ijzer en steen, heet te zijn uit gevonden door Georg Hartmann in Neurenberg in 1540. In den 'Mannhafter Kunstspiegel' von Josef Furtenbach

Archief | 1936 | | pagina 12