69 worden gebouwd, en dat het gedachte werkvolk bijzonder timide en bevreest zoude zijn, om in gedachte buurt te wonen, en 's avonds op de molens te malen, zoo verzocht de suppliant ootmoedelijk Hun Edel Achtbare, dat het voorschreven ge recht van daar geliefde te laten removeren, waarop alvorens te resolveren, werd goed gevonden deze requeste te stellen in handen van de Heeren Thesauriers om te examineren en van Haar Edele consideratien rapport te doen. Ongetwijfeld viel dit gunstig uit want op 5 April werd ..geresolveert in het verzoek van den suppliant te bewilligen en mitsdien de heeren Thesauriers bij dese geauthoriseert de Galge van daar zij nu staat te amoveren en op een andere bekwame plaatse te doen stellen, behoudelijk en onder deze bepaalde conditiën, dat den suppliant in zijne qualiteit tot eenig support der kosten, dewelke daarop zullen vallen, aan de heeren Thesauriers betale eene somme van vijftig ponden vlaamsch en dat tot erkentenis van de gerechtigheden, dewelke de stad tot en over die plaats bij den suppliant verzocht, competeert jaarlijks voor een cijns betale twee Zeeuwsche Rijksdaalders etc." Ingevolge dezer resolutie is dan ook inderdaad de galg verplaatst naar de Zuid zijde der Haven op het schor dicht bij den Welzinge-polder. Alsnu de handen vrij hebbende ter beschikking over de twee nieuw verworven terreinen nl. het weitje gekocht van de weduwe De Laver (ten Zuiden van de Zaagmolenpolder gelegen) en van het galgenveld, bracht men aldaar duchtige veranderingen aan. De sluis op het Oosteind van den Zaag molenpolder, welke van uit het Arnemuidsche gat toegang gaf tot de in 1723 gegraven balkengaten en „komme" ten dienste der drie eerst gebouwde molens werd verplaatst naar het Zuid-einde van het terrein, waar thans nog de overblijf selen daarvan te zien zijn. Achter die sluis werd eene kom gegraven en in verbinding daarmede meer Westelijk balk- gaten om de te zagen balken bij de molens „Het Fortuin" en „In den Wind" te kunnen voeren. Van uit laatstgenoemde „komme" werd een verbindingskanaaltje gegraven met de balkgaten bij de eerstgebouwde molens, zoodat nu alle molens met houtvlotten konden bereikt worden. Een duidelijk over-

Archief | 1936 | | pagina 137