71 der Sociëteit, als sterfman werd geregistreerd, dan is hiermede de reeks bijzonderheden, bij dit onderzoek betreffende het eigenlijke terrein der zaagmolens bijeen vergaderd, voltooid. Het spreekt van zelf, dat eene zaagmolen-industrie ook al heel spoedig behoefte heeft gehad aan beschikking over terreinen dichter bij Middelburg gelegen hetzij dan voor opslagplaats voor gezaagd hout als anderszins. Reeds in 1723 moet zij dan ook op den havendijk buiten de Dampoort een huisje en ..logie" hebben gekocht1) en al zeer kort daarop ondanks aanvankelijk verzet van den polder Walcheren en den houtkooper Servaas Bomme 2ook nog een paar ledige erven in de nabijheid gelegen mits betalende een jaar- lijkschen cijns van 15 sch. gr. van het stadsbestuur hebben verworven :lterwijl Servaas Bomme aanzegging kreeg haar bedrijf niet te bemoeilijken4). Ook een verzoek vier jaar later aan stadsbestuur gericht en daardoor ingewilligd strekkende tot verkrijging van een ..geere" of ..tip' tusschen de Dampoort en den Havendijk had eveneens slechts het stellen van „logiën" ten doel 5). Nog latere verzoeken getuigen evenwel, dat de Sociëteit hare vleugels uitsloeg tot nog wijder vlucht en dat wel door het aanvatten van het scheepstimmerbedrijf. Na een eerste verzoek, waarop Bartholomeus van de Coppello, boekhouder der Sociëteit, in samenwerking met Claes van Swijndregt, scheepstimmermansbaas, beschikking verkreeg over 60 a 70 voeten van den stadsmestput 6verlangde eerstgenoemde die het met Van Swijndregt niet meer kon vinden voor 1) Notulen van Wet en Raad van Middelburg van 7 Augustus 1723. 2) Idem 28 Augustus 1723. De polder vreesde nl. nadeel voor eene uitwateringsluis, waardoor de vest op de haven kon spuien, en verlangde aan weerszijden dier sluis eene roede vrij. De sluis zelve is nog aan te wijzen op de kaart van Middelburg, vervaardigd door J. H. Muller, in 1853 door gebroeders Abrahams uitgegeven. 3) Notulen van Wet en Raad van Middelburg van 27 November en 24 December 1723. 4) Idem 4 en 18 November 1724. 5) Idem 14 en 21 Juni 1727. 6) Idem 19 en 26 Mei 1731.

Archief | 1936 | | pagina 139