VIII door Jhr. C. A. Rethaan Macaré en Mejuffrouw M. G. A. de Man, is in 1935 op ons verzoek onderzocht in het Rijks museum van Oudheden te Leiden, Directeur Dr. H. Hol- werda. De Conservator Dr. C. Braat heeft de voorwerpen, zooveel mogelijk gedetermineerd en een lijst ervan opgemaakt. Voor dezen tijdroovenden arbeid zijn wij van harte dankbaar. Wij besloten met publicatie te wachten, totdat de oude nummering van den catalogus van 1890 en van de lijst in 'Archief' 1925 p. XV op de voorwerpen aangebracht is. Vóór 1916 (waarschijnlijk tusschen 1908 en 1913) vond de kust- en lichtwachter J. Jongepier, toen te Vrouwenpolder, thans te Hoedekenskerke, aan het strand buiten Berkenbosch te Oostkapelle een deel van een Romeinsche dakpan, waarop gestempeld waren de initialen der Romeinsche vloot in Germa- nië C.G.P.E. (Classis germanica pia fidelis, de aanhankelijke en getrouwe vloot van Germanië 'Archief' 1916 p. V Door- loopende lijst onder No. 1124; M. G. A. de Man in Gedenkboek Z. Gen. 1919 p. 82 sq. J. H. Holwerda, 'Neder- land's vroegste geschiedenis', le dr. 1918 p. 143, 2e dr. 1925 p. 201). Daarna hebben velen ieder stuk Romeinsche (en ook wel niet-Romeinsche) dakpan aan de Zeeuwsche stranden omgekeerd, in de hoop nogmaals dit stempel aan te treffen zonder succes echter. Eerst onlangs heeft de heer J. P. Tette rode te Oostkapelle aan het strand buiten Berkenbosch een deel van een Romeinsche dakpan aangespoeld gevonden, die dit stempel ietwat afgesleten, doch onmiskenbaar vertoont hij schonk dit stuk (No. 1151) met andere interessante Ro meinsche en Germaansche scherven aan ons Genootschap. De classis germanica was het deel der Romeinsche oorlogs vloot, dat opereerde in de wateren van Germanië, voor namelijk de Beneden-Rijn en de Noordzee. Men vatte het woord 'germanica' (of in andere lezing 'Germaniae') dus op in denzelfden zin als wij spreken van de 'Middellandsche- zee-vloot van Engeland'. De schepen waren ten deele wel met Germanen bemand, maar dat is in den naam niet uit gedrukt. Drusus heeft deze vlootafdeeling geformeerd voor

Archief | 1936 | | pagina 14