IX zijn veldtocht tegen Germanië van 12 tot 9 vóór Chr. Eerst na vele wederwaardigheden (o.a. ernstige muiterij tijdens den opstand der Bataven onder Claudius Civilis) werd haar door Domitianus het praedicaat 'pia fidelis Domitiana' verleend, omdat zij bij den opstand van Saturninus in 89 na Chr. den Keizer trouw gebleven was (Joh. Ledroit, 1930, 'Die römische Schiffahrt im Stromgebiet des Rheines', Kulturgeschichtliche Wegweiser durch das Römisch-Germanische Zentralmuseum in Mainz, No. 12, p. 9). De bijvoeging 'Domitiana' werd na den moord op Keizer Domitianus in 96 weggelaten en hier mede hebben wij een terminus post quem voor onze dak pannen. Van eind eerste tot begin derde eeuw na Chr., voornamelijk dus 100200 na Chr., is de dateering der Romeinsche over blijfselen in Walcheren. Zoo de munten (vgl. het artikel van Mej. M. G. A. de Man in deze aflevering) zoo de scherven van aardewerk, gedetermineerd door onzen betreurden Re- mouchamps (zie dit 'Archief' 1924 p. XI 1925 p. XVI v.o. 1926 p. X 1927 p. XI 1928 p. VII) zoo vermoedelijk ook de Nehalennia-altaren, die uit dit oogpunt nog weinig be studeerd zijn. Voor expedities naar de monden van Eems, Wezer en Elbe, zooals in het begin van het bestaan der classis germa- nica, had de Romeinsche vloot toen geen gelegenheid meer. Haar operatiegebied was de Rijn en de weg naar Britannia. In groot aantal is dit stempel voor den dag gekomen bij op graving te Alteburg (bij Keulen aan den Rijnoever circa 4 K.M. ten Z. van den Dom), waar basis en commando van de vloot gevestigd waren (Ledroit, l.c.p. 23, 32 Lehner, 'Die Alteburg', Bonner Jahrb. 114/115). Langs het Romein sche Nijmegen varende kon men verder door den Krommen en den Ouden Rijn bij Katwijk de zee bereiken een dakpan met het vlootstempel is bij laatstgenoemde plaats gevonden (Holwerda). De Romeinsche schepen met bestemming Enge land behoefden echter niet hier zee te kiezen, doch konden hun koers nog verder door binnenwateren nemen. Corbulo had in 47 na Chr. een kanaal laten graven ter verbinding

Archief | 1936 | | pagina 15