105 na het vertrek van Samuel Rozemond naar Zierikzee in 1882 op de molens als baas aangesteld. Van de Roze- monds zijn voor het minst drie geslachten aan de Zaag molens verbonden geweest. De oudst bekende hiervan Pieter, die er langen tijd meesterknecht-houtzager is geweest, genoot de reputatie van kundig weervoorspeller. Een naar aanleiding van zijn overlijden ingezonden stukje in het Zeeuwsche Advertentie-blad van Maandag 4 Juni 1888 vermeldt in elk geval de proef op de som als volgt „Menig boerenvrouwtje voor naar de stad te gaan polste dan ook eerst den ouden Piet en zeide hij „Stel je maar gerust. Er is niks geen gevaar bij dan gingen zij zeer zeker er op door en het kwam ge woonlijk uit zooals hij gezegd had." Zijn zoon Samuel, die zich op de school van meester Douw te Nieuwland een goed handschrift had eigen gemaakt, werd na den overgang der Zaagmolens in handen der firma Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leijé in 1860 bedrijfsleider, vertrok in 1882 als vertegenwoordiger der firma naar Zierikzee, doch kwam in 1884 te Middelburg terug, alwaar hij in dienst van genoemde firma aan de „Volharding" in 1908 is gepen sioneerd en op 26 September 1926 in den ouderdom van 90 jaar overleden. Een zoon Samuel heeft hem daar op gevolgd. Van de hand van zijnen oudsten zoon Pieter. 16 Januari 1861 op de Zaagmolens geboren, een oud schoolkameraad en vriend, bezit schrijver dezes eene schil derachtige beschrijving van den aanblik van deze zijne „bakermat", waarin de tegenstelling tusschen de drukke be drijvigheid op het terrein en de stille landelijke omgeving sprekend tot uiting komt. Zoo was het bv. op den zaagmolen vaak eenigszins een gedrang in verband met het vullen der zaagselzakken hetzij dan door den bakker zelf of zijn knecht, vaak bijgestaan door „Proepe", eene Arnemuidsche vrouw, die daarbij nog veel nut had van haar „stompje" eene hand zonder vingers waarmee zij de jeugd gevoelig kon terecht wijzen. Deze laatste, vaak aanwezig en bereid ook een handje te helpen, was evenwel eenigszins schuw van den stilstaanden molen zonder wieken „Het Fortuin", want daar spookte het,

Archief | 1936 | | pagina 173