Ill zelfstandigheid en gevoel van eigenwaarde verloren. Het meest helden zij echter naar den Franschen volksaard over, wuft en wispelturig, nimmer tevreden, doch den nek onder den scepter van de vorsten, die hen niet vreesden, gewillig en slaafsch bukkende, ook door onkunde en bijgeloof aan priesterdwang onderworpen. Bovendien waren de handels betrekkingen van beide deelen te zeer onderscheiden om de volken tot elkander te brengen en eenen hechten en duur- zamen band daar te kunnen stellen. Dan niettegenstaande alle deze zwarigheden gelukte het Koning Willem I en zijne regering om door milde instellingen het Rijk te doen bloeijen. Vooral klommen de Zuidelijke gewesten tot eenen te voren nooit gekenden trap van voor spoed en bloei en welligt had het volk, door die zigtbare bewijzen van de vaderlijke zorgen hunnes Konings getroffen, hem kunnen leeren beminnen indien niet een vuig en evenals de katuilen alle licht schuwend priesterdom, verschrikt door de alom verspreid wordende verlichting en beschaving, het gevolg van goede en doelmatige inrigtingen voor het onder wijs, hetzelve omtrent 's Konings bedoelingen had weten te misleiden. Deze en andere oorzaken bragten het volk in dwaling en deden 1hetzelve alle goede en weldadige maatregelen der regering, vaak met blijkbare vooringenomenheid met de Bel gen genomen, uit een verkeerd oogpunt beschouwen en zich met alle magt daartegen verzetten. Zoo naderde het jaar 1830 en met hetzelve2) eerst de Fransche omwenteling in Julij en daarna de Belgische in Augustus. Laatstgemelde bragt in de Noordelijke gewesten eene smartelijke gewaarwording te weeg en algemeen was de verontwaardiging over dit oproer, dat alleen door het ondankbaarste volk der aarde kon worden daargesteld, dan ook ondankbaarheid is een der kenmerkendste karaktertrekken van dit verbasterd menschenras. 1Het origineel heeftdeed. 2) Het origineel heeft: hetzelfde.

Archief | 1936 | | pagina 179