119 penden burgemeester van Groede 1verwelkomd met aanbod van alle mogelijke hulp te verkenen, ofschoon het gedrag dier gemeente naderhand aan het tentoongespreide vertoon van moed van haren burgemeester niet heeft beantwoord2). Aan wien dit kan en moet worden toegeschreven is mij onbekend. Eene afdeeling dier troepen onder aanvoering van den heer kapitein Groeneveld rukte op en werd te Schoondijke, alwaar de burgerij zich onder de wapenen bevond, van twee guides voorzien om hem naar Oostburg te geleiden. Te Oostburg komende werd de troep in twee deelen gesplitst. Eene daarvan trok de plaats binnen, de Brouwerijstraat door en over de Markt, om de Belgen in de Langestraat aan te vallen, terwijl het ander gedeelte langs den tragel trok om den vijand den terugtogt af te snijden, hetgeen ook volkomen zou gelukt zijn ware het niet dat de burgers van Oostburg, welke zich mede in hinderlaag hadden gelegd, door den duister misleid en niet wetende waar het insluitende gedeelte onzer troepen stondt, op dezelve hadden gevuurd, waardoor ongelukkig een soldaat sneuvelde en een ander gekwetst werd en vervolgens ver warring veroorzaakte, hetgeen den Belgen die, van voren aangevallen, na eenmaal gevuurd te hebben schandelijk vlug- teden, gelegenheid gaf te ontkomen na vier dooden op de plaats te hebben gelaten 3). De lafhartige Grégoire, aldus van Oostburg verjaagd, vlugtte met omtrent 26 man zijner bende over Waterland kerkje4) naar Watervliet en verder naar Gend, schreeuwende over verraad hem te Oostburg aangedaan, ofschoon men aldaar zelf te naauwgezet getrouw aan het aan eenen ver rader en muiteling gegeven woord was gebleven, daar Gré- 1) Adriaan van Geelkerken, geb. te Middelburg in 1780, arts te Groede, in den Franschen tijd maire en later tot op zijn overlijden in 1846 burgemeester van die gemeente. 2) Vgl. mijn Belgische aanvallen, blz. 245. 3) Zie over het voorgevallene te Oostburg op 22 Oct. 1830 mijn Belgische aanvallen, blz. 68 vlg. 4) Als voren, blz. 79.

Archief | 1936 | | pagina 187