124 aan. De troepen waren van onder de wapenen en in de kwartieren, zelf lagen er geweren uit elkander om schoon te maken. Men scheen dus hoegenaamd geen aanval te wachten, en evenwel schijnt het dat de komst der Belgen naar Oost burg uit Aardenburg van onderscheiden kanten was berigt 7). Hoe komt het dan dat men te Oostburg geheel geene voor zorgen had genomen tegen eenen mogelijken aanval Geen kennis van krijgszaken hebbende durf ik in dezen geen oordeel vellen of gissingen maken, te meer daar de kolonel Lede! die hieromtrent de beste inlichtingen zoude hebben kunnen geven, thans overleden is. Evenmin durf ik mijn gevoelen uiten over den terugtogt onzer troepen op Breskens op den 1 November daarop na het gevecht te Oostburg2). Onze krijgsmagt, op den 1 November tusschen Breskens en Schoondijke halt gemaakt hebbende, keerden na den middag wederom naar Oostburg en IJzendijke terug en namen derzelver vorige positie in, versterkt zijnde door eenige mariniers van Vlissingen 3 De Belgen, van hunnen eersten schrik bekomen, kwamen den 2 November te Aardenburg terug en bleven aldaar tot des Zaterdags den 6 November, als wanneer zij vertrokken4 na gedurende die dagen nog eenige heeren van Aardenburg als gijselaars naar Maldeghem gevoerd te hebben 5), aan gezien zij meenden dat er een voornemen om hen te ver moorden bestond, doch eindelijk van het tegendeel overtuigd zijnde lieten zij de gevangene heeren los 6 De Belgen geene verdere aanvallen op het district wagende, kwam alles weldra min of meer tot rust, terwijl langzamerhand en van tijd tot tijd de bezetting versterking bekwam. Sluis werd bezet alsmede Aardenburg, Sint-Kruis en Biervliet7), 1) Vgl. hieromtrent mijn Belgische aanvallen, blz. 129. 2) Zie betreffende deze quaestie als voren, blz. 142, 146 vlg. 3) Als voren, blz. 154. 4) Als voren, blz. 152. 5) Als voren, blz. 158. 6) Als voren, blz. 159. 7) Als voren, blz. 196. 217.

Archief | 1936 | | pagina 192