125 hetgeen vooral aan de zijde van Aardenburg en Sint-Kruis aanleiding tot eenige schermutselingen gaf1). De Belgen hadden intusschen de sluis aan het zoogenaamde Witte huis2) bij den Kapitalen Dam alsmede het Verlaat3) bij de hofstede van Gregorius du Bosch, een heethoofdigen omwentelaar wonende te Gent, bezet4). Deze Du Bosch was dijkgraaf of directeur van de gecombineerde polders, welke door de voorschreven sluis aan het Witte huis zich van het water ontlastten, en had goedgevonden, in het dwaze en ongerijmde denkbeeld verkeerende dat de Hollanders met voorschreven sluis welligt een gedeelte van Oost-Vlaanderen zouden hebben onder water gezet 5voornoemde punten eerst met de ingezetenen uit de omstreken en daarna met Belgisch krijgsvolk te doen bezetten Het ware te wenschen geweest dat men bij de eerste aankomst van eenige krijgsmagt in dit district voorschreven posten hadde doen bezetten, dan hadden welligt alle de plaats gehad hebbende onaangename en voor de ingezetenen schadelijke gebeurtenissen geen plaats ge grepen, dan dit verzuim is al wederom een van die noodlottig heden, die in het begin des Belgischen opstands, toen men dat volkje als een buitengewoon en onweerstaanbaar men- schenras beschouwde, vaak plaats hadden en niet zelden de nadeeligste gevolgen na zich sleepten. De zaken bleven intusschen in denzelfden staat behalve dat men alle punten van toenadering of doortogt zooveel mogelijk versterkte 7 Zoo naderde men de maand Augustus 1831 en vroeg in den morgen van den 2en dier maand wekte het krijgsrumoer 1) Als voren, blz. 261. 2) Het Witte huis, sluiswachterswoning en tegelijk directiehuis van het Waterschap van den Kapitalen Dam, zie als voren, blz. 186. 3) Een in de Linie of Passegeule gelegde conservatie- of wachtsluis onder de gemeente IJzendijke, nog heden onder dien naam bekend staande. 4) Gregorius du Bosch, in 1813 sous-préfet te Middelburg. 5) Dit denkbeeld was niet zoo dwaas en ongerijmd als onze schrijver het wil doen voorkomen, zie mijn Belgische aanvallen, blz. 182. 6) Als voren, t.a.p. 7) Als voren, blz. 208 vlg.

Archief | 1936 | | pagina 193