129 singen werden geslegt en te Stroobrugge werden een partij patroonen en eenig kruid aan hen ontnomen. De Zeeuwsche mobiele, schutterij deed zich hierbij wederom voordeelig op merken. Een groot aantal manschapen schaarden zich bij de tirailleurs en vochten dapper mede 1 Dit was de laatste ontmoeting van onze krijgsmagt met den vijand, waarin zij evenals bij vorige gelegendheden de over- magt behield en der wereld deed zien wat vaderlandschliefde vermag. De plaats gehad hebbende gevechten in het 4e district zijn vrij hardnekkig geweest. Men rekent dat van de bezetting niet meer dan plus minus 1200 man in het vuur hebben ge weest en echter bedroeg ons verlies omtrent 120 dooden en gekwetsten, een verlies dat in evenredigheid der in het ge vecht geweest zijnde krijgsmagt veel grooter is dan dat van ons leger in Noord-Braband. De gesteldheid van den grond, waarop men streed, en de sterke posities des vijands hebben ook zeker veel tot dat verlies bijgedragen. Ziedaar voor zooveel ik mij herinneren kan de voornaamste voorvallen en gebeurtenissen in het Vierde district van het oogenblik des opstands tot op het einde van den Tiendaag- schen Veldtogt. Hetgeen er verkeerd in mogt zijn gezegd zal wel door de officiële rapporten kunnen worden opgehelderd. In het algemeen moet ik nog opmerken dat de ingezetenen der gemeenten Biervliet, Schoondijke, Waterlandkerkje, Oost burg, Zuidzande, Cadzandt en Retranchement zich het meest voor de goede zaak hebben in de bres gesteld, echter waren het meerendeel der ingezetenen van de overige gemeenten mede zeer goedgezind. Gaarne zou ik hier nog het een en ander van het voor gevallene in het 5e district melden, dan daarvan weinig of niets wetende moet ik mij daarvan onthouden. De bewegingen 1) Over het gevecht bij Stroobrugge op 11 Aug. 1831, zie o.a. Van Kampen a.w. blz. 552; Callenfels a.w. (Cadsandria 1858) blz. 1518; Braet, a.w. blz. 106116, 156; Wupperman, a.w. blz. 296300: Archief 1936 9

Archief | 1936 | | pagina 197