134 zelf destijds nog niet voltooid was, konden ze niet geplaatst worden, en toen, in 1918, de Rijkscommissie voor de Monu- mentzorg optrad, met gansch andere, en, naar thans algemeen erkend wordt, zuiverder inzichten omtrent restauraties van dezen aard, oordeelde zij dat deze 3 beelden, wijl zij niet voldeden aan redelijk te stellen eischen van schoonheid, niet meer geplaatst mochten worden. Toen, in 1918 dus, waren er in de 5 nissen van den choer- toren nog vier beelden aanwezig, en wel le een beeld van Karei den Stoute, waarvan het niet onwaarschijnlijk is, dat we hier al met een copie uit de eerste helft der XlXe eeuw naar het origineel der XVle eeuw te maken hadden 2e het beeld van keizer Maximiliaan 3e dat van Maria van Bour- gondië en 4e dat van Philips den Schoone. Het vijfde en laatste beeld in den choertoren, tevens het vijfentwintigste en laatste in de geheele reeks, moest Karei V voorstellen, doch hiervan was geen spoor meer over. Slechts een gebrek kige teekening uit de XVIIIe eeuw en een oppervlakkig teekeningetje uit de XlXe eeuw gaven een flauw denkbeeld van het oorspronkelijke. Onder leiding van prof. Odé, lid van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, heeft de beeldhouwer N. van der Schaft toen een zuivere copie gemaakt van het nog aanwezige doch beschadigde beeld van Maximiliaan. Hetgeen ontbrak of beschadigd was werd er bij gefantaseerd. In 1921 is dit beeld op z'n plaats gezet en het oude fragment verhuisde naar de hal van het Stadhuis. Deze werkwijze schonk echter slechts matige bevrediging. Toen besloot men tot het verleenen van nieuwe, ditmaal vrije opdrachten. Zoo heeft L. Zijl toen voor het beeld van Maria van Bourgondië een nieuw ontwerp gemaakt en uitgevoerd en in 1933 maakte dezelfde beeldhouwer een nieuw beeld van Karei den Stoute. Begin 1922 droeg de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg den Delftschen beeldhouwer H. J. Etienne op, een ontwerp te maken voor een van de nog uit te voeren beelden. Deze liet z'n keuze vallen op dat van Karei V. Ditmaal moest

Archief | 1936 | | pagina 202