136 Inmiddels was de burgemeester van Middelburg, de heer M. Fernhout, van bevriende zijde op de hoogte gebracht van den stand van zaken, nl, dat, zonder eenigerlei opdracht van wien ook daartoe ontvangen te hebben, een beeldhouwer uit louteren scheppingsdrang werkte aan een beeld voor den laatsten nis in den Middelburgschen choertoren. Loon voor dezen arbeid verwachtte de beeldhouwer niet, slechts leefde bij hem de verwachting, dat er voor de noodzakelijke onkosten wel een oplossing te vinden zou wezen zooals men bij voorbeeld een kunstschilder een vierkante meter linnen en een kilogram diverse verfsoorten zou vergoeden voor een fraai schilderstuk. En, mocht het zelfs onmogelijk blijken ergens op een begrooting een postje voor materiaalkosten etc. te vinden, dan zou de beeldhouwer zich tenslotte ook zonder deze vergoeding voldoende beloond achten dit beeld tot Mid delburgs Raadhuisschoon te hebben mogen bijdragen. Hierdoor was een eigenaardige figuur geschapen. Het spreekt wel vanzelf, dat een provinciale hoofdstad welke hoe zwaar zij het ook wellicht heeft om haar begrooting slui tend te maken - niettemin zichzelf nog respecteert, de ge dachte dit beeld aldus eventueel geheel ten geschenke te aanvaarden, aanstonds moest verwerpen. Welke reden zou Middelburg hebben, liever gezegd welke verontschuldiging zou het kunnen aanvoeren, om van een haar overigens on bekende, geen Maecenas, een toch betrekkelijk kostbaar ge schenk te aanvaarden Zelfs een stad wier inwonerschap zwaar zucht onder de drukkende belastingpers, kan zoo iets toch niet doen Neen dat ging niet. En of het dan wel zoo gemakkelijk zou wezen, wegen te vinden en te gaan, waarlangs het benoodigde. zelfs betrekkelijk geringe, bedrag wèl gevonden zou kunnen worden Inmiddels ging de beeldhouwer, als rechtgeaard kunstenaar zulke zaken en overwegingen van ondergeschikt belang ach tende, onverdroten voort met zijn arbeid. Het werk was hoofdzaak en de rest kwam wel terecht. In December 1933 bestelde hij voor eigen rekening een stuk Fransche kalksteen en begon met de uitvoering van het beeld daarin. Na korten

Archief | 1936 | | pagina 204