137 tijd moest deze arbeid evenwel een half jaar onderbroken worden voor het, in opdracht van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, ontwerpen en in steen hakken van het beeld „Afrika" voor het Beeldenhuis in Vlissingen 1Maar in Januari 1935 was het steenen beeld van Karei V dan toch geheel voltooid. Daarmede was toen de volgende merkwaardige toestand geschapen in des beeldhouwers atelier te Delft stond een welgeslaagd steenen beeld, kant en klaar om in den laatsten nis van den choertoren van het Middelburgsche stadhuis ge plaatst te worden te Middelburg waren Burgemeester en Wethouders er officieel van in kennis gesteld, dat dit beeld er stond, maar zij waren m.i. op goede gronden van oordeel dat ze het niet van den maker geheel als geschenk konden aanvaardenen de gemeentekas liet niet toe het bedrag, waarvoor het gevoel van een meer dan aanvaardbare verplichting a.h.w. afgekocht zou kunnen worden 300 materiaalkosten er uit te putten En zoo bleef Karei V voorloopig in het atelier aan de Oude Delft in de Prinsen- stad staan. 1) Aangezien de geschiedenis van dit beeld in denzelfden tijd valt, is het misschien niet ongewenscht haar hier meteen voor 't nageslacht vast te leggen. Toen omstreeks 1930 de Kon. Maatschappij ,,De Schelde" het terrein noodig had, waarop het Vlissingsche zgn. .Beeldenhuis" stond, is op royale wijze voorzien in het behoud van dezen merkwaardigen gevel met zijn uit 1730 dateerende beelden. Zooals bekend is werd de gevel nl. stuk voor stuk als het ware gedemonteerd, alles gemerkt en later elders in de stad weer opgetrokken. Een modern huis werd achter dezen gevei gebouwd. Op de balustrade boven op den voorgevel stonden de vier beelden der vier destijds nog slechts bekende werelddeelen, van rechts naar links Amerika, Azië, Europa en qeheel links, Afrika. In het midden hiertusschen troonde Neptunus met paarden en in den tympanon het wapen van den koopman die het huis liet bouwen. De beelden waren van zandsteen, behalve dat van Afrika dat was van hout. Er zal vroeger wel een steenen beeld gewreest zijn, doch dat is dan zeker eens stuk gevallen. Er is zelfs 'n verhaal dat er een soort vloek op dit beeld rusthet zou er altijd weer afvallen. Het houten beeld bleek bij de afbraak van den voorgevel half vergaan te zijn bovendien was het een leelijke en stijve pop. Copiëeren in steen

Archief | 1936 | | pagina 207