139 het beeld, die zonder eenig uitzicht op geldelijk loon voor zijn arbeid deze beeltenis van Karei V voor het Middelburg- sche stadhuis maakte, wilde het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen dan uit zijn kas het bedrag beschikbaar stellen, hetwelk 't mogelijk zou maken dat het beeld dan eindelijk te zijner voorbestemde plaatse kwam te staan. Zoowel het gemeentebestuur van Middelburg als de ver vaardiger van het beeld aanvaardden dezen beau geste met groote erkentelijkheid. En zoo kon de gemeenteraad van Middelburg dan een, met instemming aangenomen, voorstel bereiken om de schenking te aanvaarden. Nadat Ged. Staten het besluit hadden goedgekeurd, werd het beeld begin Juni naar Middelburg vervoerd en geplaatst deze onkosten nam de gemeente tenslotte toch voor haar rekening en den 13en Juni 1936 vond de onthulling plaats door jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland en Voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen Karei V was na een vrij avontuurlijke loopbaan in „zijn" nis van den Choertoren aangeland. Alleen het beeld van Philips den Schoone ontbreekt nu nog in de vernieuwde reeks. Het overgebleven fragment van dit oude beeld staat bij de andere invaliden in de doorloop van hal naar gang. beneden in het Stadhuis, opgesteld. In de nis, waarin de vernieuwde Philips de Schoone eens geplaatst zal moeten worden, staat nu een der twee in 1773 gemaakte zandsteenen beelden van de beide oudste graven, Dirk IV en Floris I. Het andere wordt bij de fragmenten der oudere beelden bewaard.

Archief | 1936 | | pagina 209