XIX enkele wervels in het Geologisch Instituut te Utrecht. Wij verwijzen verder naar de publicaties van Raven in 'Procee dings Kon. Acad. v. Wet. Amsterdam' dl. 37 1934) en dl. 38 (1935) en in dit 'Archief' 1935. Zeeuwsche walvischvaart. Dr. J. C. de Man vermeldde in 1875 ('Archief' dl. 3, st. 2, p. 103) de aanwezigheid van een onderkaak van een walvisch te Middelburg 'op eene weide buiten de Langevielepoort'. Hiermee zal bedoeld zijn het onderkaaksbeen van een Groenlandscherx Walvisch, Balaena mysticetus L., als schuurpaal voor het vee staande in een weide aan den Breeweg, vlak bij de buurtschap 't Zand. De conservator en zijn tijdgenooten hadden in de laatste jaren eenstemmig den indruk, dat de lengte door afbrokkeling aanzienlijk minder was geworden dan toen zij als school jongens dit curiosum bezochten. De eigenares van het perceel weiland, mevrouw Heyse-Tak te Oostkapelle, werd bereid gevonden het reusachtige bot aan ons genootschap te schen ken, opdat dit overblijfsel der Zeeuwsche walvischvaart verder voor verval behoed zou worden. Het is in Maart 1935 naar het museum overgebracht en bleek 3 M. lang te zijn. Basale (proximale) deelen van onderkaaksbeenderen van dezelfde soort walvisch, enkele jaren geleden opgedolven in weilanden te Heinkenszand en in Schouwen (ons museum no. 1316 en 1380) zijn waarschijnlijk overblijfselen van zulke schuurpalen. Een dergelijk fragment van 210 cm. lang en 60 cm. dik is in October 1935 uit de Zeeuwsche stroomen opgevischt en door bemiddeling van den heer J. Streefkerk te Breskens aangekocht voor gemeenschappelijke rekening van ons museum en het Rijksmuseum van Geologie te Leiden. Hoe zulke beenderen in ons land gekomen zijn en hoe algemeen het gebruik als schuurpalen was, blijkt uit de volgende citaten. Dr. A. B. van Deinse, 1931, 'De fossiele en recente cetacea van Nederland', schrijft p. 290 sq. over den Groenlandschen walvisch 'Honderden onderkaakstukken zijn in onze zee provinciën en op de eilanden te vinden, als ook in diverse

Archief | 1936 | | pagina 25