XX! gesteund. Dr. A. B. van Deinse deelde mij mede, dat in dien tijd zeker nog Balaena mysticetus de buit was. In de 19e eeuw is deze soort geheel uitgeroeid. Andere archivalische gegevens over de Zeeuwsche wal- vischvaart zijn den conservator niet bekend. Het onderkaaksbeen van een Groenlandschen walvisch. thans nog hangende aan den ingang van de haven te Veere. hing daar reeds in 1743, getuige de gravure 'De stad Veere C. Pronk ad viv. delin. 1743 J. C. Philips sculps. 1752 Is. Tirion excudit c. privil' in 'Tegenwoordige staet' dl. 20. Wijlen W. Perrels te Veere en Dr. A. B. van Deinse hebben mij op deze gravure opmerkzaam gemaakt. Andere skeletstukken van Balaena mysticetus L., te Middel burg aanwezig, zijn nog de volgende Een schouderblad (no. 129 in de Oudheidkamer in het Stadhuis), waarop een anatomische les geschilderd staat, met eenige jaartallen betreffende de 'Anatomie Camer op nieuw geopend 1716'. Een schouderblad (no. 14 in ons museum), in 1889 ge vonden in het Noordbolwerk achter de gasfabriek te Middel burg, 2 m. onder den beganen grond geschonken door den heer H. Polet, directeur dezer gasfabriek. Daar dit bolwerk 15951598 aangelegd is en men op hetzelfde terrein (blijkens mededeeling van Dr. J. C. de Man in den catalogus van 1890) meer voorwerpen van omstreeks 1600 vond. lijkt het aannemelijk, dat dit stuk reeds in den eersten tijd der wal- vischvangst is medegebracht. Een stel halswervels (no. 8 in ons museum), opgevischt uit de Zeeuwsche stroomen. De halswervels zijn bij den Groen landschen walvisch alle samengegroeid. Dit is het eenige exemplaar, in een Nederlandsche verzameling aanwezig, voor zoover aan Dr. A. B. van Deinse bekend". De conservator der m o 1 1 u s c a meldt ..Het afgeloopen jaar is voor onze schelpenverzameling een belangrijk jaar geweest. Van Dr. H. S. C. Huijsman te Middelburg is de toegezegde verzameling schelpen uit de

Archief | 1936 | | pagina 27