2 overeenkomst tusschen wat Domburg en wat de duinstreek van Schouwen in dit opzicht heeft opgeleverd, maar ook groot verschil. Het is hier niet de plaats om daarop verder in te gaan wij willen ons slechts bepalen tot wat de vondsten van het strand van Domburg ons leeren. Deze kunnen ons slechts eenigszins wegwijs maken over de bevolking, die in de eerste tien eeuwen van onze jaartelling aan de Walchersche Noord kusten heeft gewoond, maar geven geen duidelijk beeld van den tijd, waarin die menschen hier zijn gevestigd geweest, want er zijn immers voorbeelden van bekend, dat munten langen tijd na hare geboorte in andere streken zijn verzeild geraakt, en evenzoo kan het volk, dat de munten heeft ge slagen, reeds van onze kust zijn verdwenen, toen ze hier nog in omloop waren. Van de talrijke Romeinsche munten, die in de eerste eeuwen onzer jaartelling hier hebben gecirculeerd, is slechts een klein deel tot ons gekomen. Langdurig verblijf in zout water, schuren van het zand op het strand en het veelal slechte allooi der munten zijn oorzaken geweest, waardoor de bij Domburg gevondene zilveren en kleinbronzen Romeinsche munten in zeer geoxydeerden of afgesleten toestand verkeerden, zoodat het meerendeel der kleine bronzen muntjes onbestembaar is gebleven. Van zulk minderwaardig goedje moesten oudtijds de Domburgsche „muntenzoekers niets hebben zij lieten ze liggen of gaven ze aan kinderen tot speelgoed. Op deze wijze zijn ontelbare Romeinsche munten verloren gegaan. De meeste der in ons museum van Domburg afkomstige Romeinsche munten stammen uit den goeden Keizertijd, nl. van Domitianus, Traianus, Hadrianus, Antoninus Pius en Commodus (tusschen 80 en 192 na Chr.daarna vermindert het aantal munten van één zelfden keizer. De jongste munten zijn zeer onduidelijke kleinbronsjes van keizer Tetricus, f 273 n. C. De oudste zijn een paar denaren uit de Republiek, respectievelijk van 134 en 101 v. C. Daar eveneens uit den eersten keizertijd slechts een enkel stuk voorkomt, zou het niet onmogelijk zijn, indien die beide republikeinsche munten eerst ten tijde van Domitianus te Domburg waren gekomen.

Archief | 1936 | | pagina 60