4 zijn gouden tiers de sol of trientes, derde deelen van der! gouden solidus, door Frankische stammen in Gallië geslagen. Het zijn slaafsche nabootsingen van munten der Byzantijn- sche keizers Justinus I (518527), Justinianus (527565) en Mauritius-Tiberius (582602). Deze pseudo-Romeinsche munten verschenen in de zesde eeuw. Dat zij slaafsch naar het Romeinsche voorbeeld werden nagebootst, geschiedde om meer vertrouwen bij de bevolking te wekken en, bij gevolg, zonder tegenstand ook bij de omringende volkeren te worden aangenomen, want het Romeinsche geld was overal nog zeer gewild. De Franken in Gallië plaatsten toen op hunne munten het keizerlijk borstbeeld en op de keerzijde een „Victoria aanziend of van ter zijde gezien. Is het niet merkwaardig, dat beide typen, zeer verbasterd, zijn terug te vinden in sommige koningshoofden op de Merovingische trientes Ver schillende van deze vroeg-Frankische gouden munten be vinden zich in de verzameling van het Zeeuwsch Genootschap. Ze zijn lang in omloop gebleven. Op het laatst der zesde eeuw verdween de „Victoria- voor goed van de Romeinsche munt om door een „kruis' te worden vervangen. De Franken hebben zich gehaast het kruistype over te nemen tegelijkertijd verdween de zeer ver basterd aangegeven keizerlijke naam om voor dien van een Frankischen muntmeester, den monetarius, plaats te maken. Het waren zonder onderscheid gouden munten van meer of minder goed allooi zij hadden aan de eene zijde rondom het borstbeeld den plaatsnaam, en dien van den monetarius op de keerzijde. In ons land zijn ze, zoover men weet, maar in twee plaatsen gemunt, nl. te Maastricht en te Dorestad. Zij stammen, op een enkele uitzondering na, uit de zevende en eerste helft der achtste eeuw. (Van de kleine, dunne, zilveren muntjes met keizerlijk borstbeeld, die wel in België, maar niet in ons land zijn aangetroffen, spreek ik hier niet). Een rijk aantal gouden Merovingische trientes zijn van het Domburgsche strand afkomstig. Het is opvallend, dat ver schillende gouden Scandinavische bracteaten in Friesland zijn gevonden in Domburg daarentegen geen enkel exemplaar.

Archief | 1936 | | pagina 62