7 tegenstelling met het strand van Schouwen, waar o.a. de munten van graaf Willem I (12031222) in vele exemplaren zijn vertegenwoordigd. Onder de munten van het Domburgsche strand maken de zoogenaamde Angelsaksische sceattas het hoofdbestanddeel uit, zoowel door het groote aantal gevonden exemplaren, als om de vele raadselen, die de bestudeering ervan ons geeft. Wat ons het meest in dezen interesseert, is de vraag, hoe het komt, dat bij Domburg mogelijk wel een duizendtal sceat tas zijn bloot gekomen, terwijl dit in het tegenover Walcheren liggende Schouwen niet het geval is geweest. Wij meenen, dat het langdurig verblijf der Noormannen in Walcheren daar wel wat aan te zeggen zal hebben gehad. Laten we de ge schiedenis in het kort even nagaan. Men weet, dat het doel der Noordsche strooptochten roofzucht is geweest. Dit staat onloochenbaar door de feiten vast. Er was echter nog een tweede reden, die de Scandinavische vorsten heeft bewogen met steeds grooter kracht het Frankische rijk, waartoe ook Friesland behoorde, te bestoken. Dit was in het kort gezegd wraakzucht t). Er waren toen ter tijde in Scandinavië twee voorname geslachten, die elkander afwisselend het gezag be twistten de Skiöldungs en de Ynglings. Omtrent 770 had de beroemde slag van Bravalla plaats gehad tusschen den ouden koning Harald Hildetönn en zijn neef Sigurd, waarin deze laatste de overwinning behaalde. In Scandinavië kwam toen een centraal gezag en wel dat der Ynglings. De van hunne bezittingen verdreven vorsten zochten nu een ander stuk grond te bemachtigen tot voorloopige woonplaats de beruchte invallen der Noormannen waren begonnen. Een 1Het hier medegedeelde over de wraakneming der Deensche vorsten tengevolge van het eenzijdig partijtrekken van Karei den Groote en Lodewijk den Vrome is geheel ontleend aan de merkwaardige studies van Colonel N. T. Belaiew, C. B., N. R. I„ en wel voornamelijk uit zijn interessante lezing over „Quentovic et Dorestad et les raisons de leur destruction par les Normands", gehouden 20 VIII 1930 in de Société acedémique du Touquet-Paris-Plage.

Archief | 1936 | | pagina 65