18 merk, een anker met kruis, voorkomende bij De Stoppelaar, afkomstig uit de stedelijke rekening van Middelburg over 1457de voorraad van een zeker papier was niet zo dadelijk uitgeput. Dit anker-met-kruis-papier was gedurende de 15e eeuw een geduchte mededinger van het bekende ossekoppapier. De lepels van het anker geven aanleiding tot verscheidenheid in het watermerk. Het was over Vlaanderen en geheel Nederland verspreid en vertoont zich in Zeeland al van af 1428 1Het is een eigenaardig toeva) dat het ms. over de cruyslanden geschreven is op papier met dit water merk, dat men symbolisch kan interpreteren als hoop op de overwinning van het kruis. Uit nadere kennismaking met de tekst komt de betekenis van „cruyslant" al spoedig naar voren het is nl. land door de gelovigen geschonken ter bestrijding van de kosten ener door Philips den Goede te ondernemen kruisvaart. De machtige Bourgondische hertog heeft inderdaad lang gehoopt, vooral na 1453, eens als de leider van een algemene kruistocht naar het Oosten te trekken. Onderhandelingen werden daartoe achtereenvolgens gevoerd met de pausen Eugenius IV. Nicolaas V, Callixtus III en Pius II. Nicolaas V vaardigde 30 Sept. 1454 een kruistochtsbul uit, waarin hij de vorsten opriep om zich met lijf en goed te wijden aan de verdediging van het geloof hij beloofde volledige vergiffenis aan allen, die persoonlijk deelnamen aan de heilige oorlog of een plaatsvervanger zonden. Geestelijken werden overal heen- gestuurd om de kruistocht te prediken. Philips vroeg een bede aan zijn Staten, ,,pour les missions et defens du sainct voyage, qu'il avait intension de faire brièvement a l'encontre du grand TurcHolland en Zeeland bewilligden deze bede slechts schoorvoetend. Op een schitterend feest door den hertog gegeven te Rijssel 17.11.1454, legde Philips de plechtige gelofte af, dat hij 1Zie Mr. J. H. De Stoppelaar, Het papier in de Nederlanden gedurende de Middeleeuwen, inzonderheid in Zeeland, (Arch. Z. Gen. II, 1869, plaat VII en tekst blz. 56).

Archief | 1936 | | pagina 76