19 persoonlijk zou meetrekken ter verdediging van het geloof, als de Koning van Frankrijk of een ander groot vorst per soonlijk meeging, indien welteverstaan zijn gezondheidstoe stand het hem niet belette, en Karei VII, koning van Frank rijk, zijn toestemming gaf en bovendien beloofde zijn landen met rust te laten. Hij verzocht allen, die zijn voorbeeld wilden volgen, om hun gelofte schriftelijk in te dienen. Van 215 der aanzienlijkste edellieden kwamen de geloften binnen 1 Het schenken van land door de gelovigen om de zware uitgaven van deze tocht te helpen bestrijden, moet ongetwij feld in verband gebracht worden met de kruistochtsbul van paus Nicolaas V (1454). Deze landen nu werden (heilige) „kruislanden" genoemd en een der eerste uitvoeringsmaat regelen van Philips na het feest te Rijssel zal bestaan hebben in het zenden van commissarissen, gelast met het opmaken van een volledige lijst der „cruyslanden", ten einde een over zicht te verkrijgen van de geestelijke gelden, die door den Paus te zijner beschikking waren gesteld. Voor een nauw keurige opstelling van alle cruyslanden in Zeeland beooster en bewester Schelde werden zijn raadsheer, ridder Joos van Cruiningen, en zijn secretaris, Jehan Grenier, als commissa rissen afgevaardigd. Het hs. spreekt van een „commission" of „mandement" „qui peut bien avoir oy la „commission" de mon tres redoubte seigneur" (f. 27v.„soit qu'il ait bien peu savoir comment le dit „mandement et commission" de mon tres redoute seigneur a ête leu et denonce tant au dit Middel- bourg comme en toutes les terres denviron" (fol. 34v.Ori gineel of copie van deze opdracht hebben wij niet kunnen vinden en zal wel niet te vinden zijn, want uit Rijssel, waar de commissieboeken van Vlaanderen berusten, kwam het be richt, dat de serie eerst aanvangt met het jaar 1549. Om te bewijzen, dat de „cruyslanden" werkelijk geschonken waren voor het bovenvermelde vrome doel, zal het volstaan 1Zie voor deze historische bijzonderheden J. D. Hintzen. De kruis tochtplannen van Philips den Goede. 1918, blz. 7886.

Archief | 1936 | | pagina 77