21 de uun obit et de 25 livres tn. que doit paier le dit saint esprit pour la croix de selui qui les laissa et soit sceu au vendage 1comment le dit don fut fait, car il fait a presupposer qu'il y a attelé condition que en plusieurs aultres lieux que le dit obit se cesse quant uun commun voyage se fera et valent chaque mesure 5 s. gr. sont 15 s. gr. Kruislanden mochten door verkoop niet aan hun doel onttrokken worden de schenkers hadden uit drukkelijk bepaald, dat de verkoopsom dan in handen van de beheerders der kruistochtgelden gestort moest worden. Kwam er een geval van ontduiking aan het licht, dan werd het zwaar beboet met 3 gouden nobels, of werden de kopers gedwongen de onrechtmatig ge kochte of vervreemde kruislanden terug te geven, zo niet te composeren. Er zijn een paar van die gevallen, andere waar men tracht aan de boete te ontsnappen, door bij hoog en bij laag vol te houden, dat het ver kochte perceel geen kruisland was een enkele maal een bekentenis ter elfder ure op het sterfbed f. 30v. Cornille paules zoen cognoit meismes quil a 400 ver- ghes de terre cruyslant gisant audit Riethem empres Middelbourg lesquelles il puet acquitter par en payant au commun voyage 25 livres tourn. comme ses lettres le contiennent, valent par an 6 s. gr. f. 13. Cornille fil Anthoine et ses compagnons ont regu en leurs mains de cruyslant qu il ont venduz sans en avoir aucun congié dont on ne scet bonnement le nombre. mais ilz en doivent respondre pour trois nobles dor et pour ce icy 23 s. 8 d. gr. f. 16v. Hughe doefzoen et Jehan Doefzoen ont eu different et estoit lun contre lautre a cause de une mesure et demie de terre cruyslant et pendant ce different elle a este donnee a l'eglise illec et depuis a este ceste dite terre vendue par les gliseurs 2qui la deveroyent 1) Verkoop. 2) Kerkmeesters.

Archief | 1936 | | pagina 79