26 an chacune 6 s. gr, sont 12 s. gr. et quant aus dit 25 livres elles appartiennent au commun voyage pour ce icy 25 1. tn. f. 17. Guillaume uter Meer en son vivant passe cent et 71 ans a laissez 4 mesures et demie gisans oudit bakendorp devant le ee sur le delinge appelleez communement le vat meet lesquelles ses hoirs et en- fans ont possede et doivent estre demoureez .ensemble sans estre diviseez combien quelles soyent chargeez de certaines ordonnances laisseez aux pauvres neantmoins se ne doit durer que jusques a uun commun voyage etc. et valent par an a 5 s. la mesure 22 s. gros. Deze grepen uit het hs. mogen volstaan, om de betekenis van „cruyslant" duidelijk te maken. f. Verheye van Citters 1 daarin stilzwijgend bijgetreden door C. De Waard2), ver moedt dat de cruyslanden „vronen" waren en om deze reden vrijgesteld van geschot. Hij geeft daarbij van cruyslant de volgende verklaring „Naar mijn inzien, een perceel op hetwelk te voren een werf of schaapstelle gestaan heeft, welke door gaans vroonen zijn. De schaapstellen hadden waterputten voor het vee en werden daarom in het middeleeuwsch latijn genoemd staupi et cruses watervaten, kroesen (creusets), van waar kroes, verbasterd in kruis." Wij weten nu beter en wat de vrijdom van geschot betreft, die hebben de cruyslanden ongetwijfeld alleen aan hun vrome bestemming te danken. Dat vonden wij nergens zo uitdruk kelijk vermeld, maar het ligt zo voor de hand. dat elke andere veronderstelling uitgesloten is. Tot de „vronen" werden zij beslist niet gerekend. De cruyslanden waren vrij talrijk in Zeeland. Op Walche ren alleen (Middelburg en 22 dorpen) 108 in getal, met een totale oppervlakte van 129 meten, Xf/f, quart en een door 1) J. Verheye van Citters, Vier Verhandelingen, Bijlage I, p. 71 (Arch. Z. Gen. II, 6), 1865. 2) C. De Waard, De archieven berustende onder het polderbestuur van Walcheren. Inventaris van de archieven der besturen van het eiland Walcheren (1511—1870), 1914, p. 40.

Archief | 1936 | | pagina 84