27 partijen gedeclareerde opbrengst van 32 19 s. 10J^ d. 's jaars. Wat na het opmaken van het kohier der Zeeuwse cruys- landen met deze geschied is Zijn zij werkelijk kort na 1455 in de geest der schenkers te gelde gemaakt of definitief in het bezit gebleven der tijdelijke leken resp. geestelijke eigenaars En hebben deze dan vrijwillig later afstand gedaan van hun vrijdom van geschot, ten einde, door verdoezeling der oorspronkelijke bestemming, de cruyslanden terug in vast bezit en in het vrij verkeer te brengen Vooral daar, met de op komst van het nationalisme'in de aangebroken nieuwe tijd, van kruistochten niet meer gerept werd In elk geval staat in 1585 in geheel Walcheren maar één enkel perceel „cruyslant" meer bekend1). Het is nog hetzelfde perceel, dat wij in het hs. fol. 32 opgetekend vinden, al is er wel wat afgeknabbeld in dit tijdsverloop van 130 jaar: Au terroy de sainte Aghateskerke na que ceste partie seule se dist len. Lauris Wilde Lauris zoen demourant audit terroy a et tient la gisant une mesure et demie de terres telles que dessus avec 12 verghes qui peuvent valoir en argent franc 6 s. 6 d. gros. Terloops willen wij nog aanstippen dat het ms. een tamelijk rijke oogst van Zeeuwse veld- of pleknamen bevat, die wij hier laten volgen. f. lv. Mochole empres le dit ReimerSwale. f. 3. Vertsylle au terroy de duvenee. id. pierstaerlant en Cardyc qui est dépendant de duvenee. id. au bout de Roeywech (Duvenee-Werde). f. 3V. au coste du Vanghyl (id.). f. 4v. derriere le lieu appele le gaenwege (Valkenisse, Z.-Bev.). f. 5. au lieu appelle In de Kerkehoef (Onderdingen). f. 8. gisant en Vosholsenhoek (poertvliet). id. gisant au spairt derriere le lieu qui se dist twerff.(id.). id. gisant en veghereck (id.). 1) Zie supra, blz. 1.

Archief | 1936 | | pagina 85