31 overlijden zijner echtgenoote in 1781. Leenvolger was zijn zoon Mr. Jacob Verheye van Citters, 17531823. De vol gende rechthebbende, Jhr. Mr. Laurens de Witte van Citters, 17811862, wethouder van 's-Gravenhage en voorzitter van den Hoogen Raad van Adel, bezocht zijne bezittingen op Walcheren slechts zelden en een jaar na zijn overlijden viel het kasteel onder sloopershanden. Reeds Jacob van Citters' vader, Mr. Caspar van Citters, 16741734, raadsheer in het Hof van Vlaanderen, raad pensionaris van Zeeland, was begonnen met het aanleggen van eene particuliere verzameling staatsstukken en andere bescheiden. De zoon en de kleinzoon breidden deze collectie belangrijk uit en als heeren van St.-Laurens bewaarden zij op het kasteel met het archief van Popkensburg dat van de heerlijkheid. Gelukkig hebben deze merkwaardige verzamelingen niet gedeeld in het lot van hare bewaarplaats. De prenten vormen de kern van onze Zelandia Illustrata 1de documenten verzameling2), alsmede de archieven van Popkensburg en St.-Laurens3), belandden in het Rijksarchief te Middelburg. De archieven maken het mogelijk de geschiedenis van burg en heerlijkheid vrij ver terug te vervolgen. Oudtijds werden beide aangeduid met den naam Popkens burg 4). Veel verwarring behoefde dit niet te geven, omdat het leen Popkensburg en de heerlijkheid St.-Laurens denzelfden eigenaar hadden. Later komen St.-Laurens en Popkensburg naast elkander voor als namen van de heerlijkheid5). 1) W. S. Unger, De Zelandia Illustrata, in: 17691919, Gedenkboek Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, blz. 47 vlg. 2) K. Heeringa, De verzameling Verheye van Citters, in: Verslagen omtrent 's Rijks Oude Archieven, 1917, II. blz. 257 vlg. 3) L. W. A. M. Lasonder, De archieven van Popkensburg en St.- Laurens, in: Versl. 's Rijks Oude Archieven, 1909, blz. 349 vlg. 4) P. M. Grijpink, Register op de parochiën enz., zooals die voor komen in de middeleeuwsche rekeningen van den Officiaal des Aartsdiakens van den Utrechtschen dom, I, 2, blz. 54 1419 ecclesia de Popkensborch. 5) Grijpink, a.w., I, 2, blz. 54 1496 ecclesia parochialis S. Laurentii alias Popkynsborch.

Archief | 1936 | | pagina 89