17 de omgeving van Dirksland uit 1694 33komt een aannemelijke boerderij voor een stenen woning met aangebouwde houten schuur waarin twee dwarsingangen. Hoewel men in een bij getekend figuurtje de plattegrond van een vijfroedenberg zou kunnen zien kent dit type, zoals gezegd, slechts tasruimte in de schuur benevens een schelfmeet. Trouwens, afgezien van de kaart van 1610 zijn de andere van een tijd, waaruit nog talrijke boerenhuizen over zijn als evenzovele bewijzen tegen de juistheid van de afbeeldingen. Hoe dan ook, op het einde der 17e eeuw kwam naast het Vlaamse-schuurtype een dwarsdeelhoeve voor met Zeeuwse kenmerken. Een hofstede uit 1692 aan de Kranendijk B 101 te Den Bommel was tot de verwoesting in 1944 het ons vroegs* bekende voorbeeld van dit type. Naar Flakkees gebruik had men de hoofdingang van de aangebouwde woning in de voorgevel geprojecteerd en enige zaadzolders aangebracht, zodat een doorgaande nok verkregen werd. Tevens was de woning op schuurbrcedte gekomen, doordat men het derde en vierde vertrek niet achter, maar naast de woonkeuken en kamer had geplaatst. Het hoge schuurdak rustte op ankerbalk- gebinten de enige uitzondering op 't eiland zover wij weten en wellicht de laatste herinnering aan de verdwenen regel en liep zo laag af, dat beide mendeuren ver boven de wand uitstaken. Een overeenkomstige hofstede met nieuwere details is „Wel gelegen" aan de Fortuynweg te Melissant deze dagtekent uit het midden van de 18e eeuw. De woning (met bovenge- legen zaadzolders) vertoont het zuivere „omgekeerde" Zeeuwse type, want aan weerszijden van de gang bevinden zich de zitkamer (voren) en den huzen winterwoonkamermet achter de eerste de kelder met opkamer voor in de schuur, achter de laatste de keuken met een tussengelegen dwarsgang. Deze leidt naar de zijdelings aangebouwde kete, die naast het zomer verblijf (met de ingang voor dagelijks verkeer) een luzze of schuurhims als spoelkeuken bevat. De gebintconstructie van de driebeukige schuur bestaat uit zware stijlen met opgelegde balken, die aan de zijde van de mendeuren bovendien op de muurstijlen van de houten wand rusten. De kapconstructie wordt gevormd door dubbele stoelen met bokspantjes, gordingen en sporen. Tussen de beide dwars- 33) Alg. Rijksarchief, Cat. Hingman nr 2226 (kaart van een partij lands in de polder de Oude Plaat, door M. v. d. Daff, Mei 1684),

Archief | 1951 | | pagina 41