8 wordt Goes dorp genoemd. In een privilege van Willem VI van 1405 wordt het echter als stad vermeld en met uitzondering van een charter van 1406, waar, vermoedelijk bij vergissing, weer van dorp sprake is, bleef deze kwalificatie gehandhaafd. Jacoba van Beieren vergunde, in 1417, de stad te versterken met ..poirten, graven ende andere goeden weeren" en schonk haar een jaarmarkt. Kort daarop, in 1423, werd door de vicaris voor de bisschop van Utrecht de aan de H. Maria Magdalena gewijde kerk geconsacreerd, die voor een oudere, althans voor een deel, in de plaats moet zijn gekomen, het begin vermoedelijk van de kerk, die in de loop der eeuwen is uitgegroeid tot het indrukwekkende monument (afb. 4 en 6), dat ook nu nog het stadsbeeld geheel domineert1). De legende, om de romantische figuur der laatste vorstin uit het Beierse huis zo rijkelijk geweven, verhaalt hoe deze zich te Goes zeer wel gevoelde zij schiep er behagen in er naar de papegaai te schieten en zou, bij een der ..upschoten", door het treffen van de vogel er koningin geworden zijn 2). Hoe precies de staatkundige gevoelens der Goesenaren in die tijd zijn geweest is niet uit te maken, doch dat vrouw Jacob na 1428, toen zij zoals men weet haar landen aan haar machtige neef Filips van Bourgondië moest afstaan, bijzondere relaties had met deze stad staat in ieder geval vast in 1433 werd, bij haar definitieve afstand, Zuid-Beveland met de hoofdstad aan haar toeqewezen, en eerst na haar dood in 1436 keerde deze aan de Bourgondiër terug. Maar ook hier werd het verleden spoe dig vergeten, want voor Goes bracht de regering van deze heerser evenzeer als voor de andere steden een periode van voorspoed, en belangrijke privileges vielen het ten deel. Het 1Hetgeen door oudere schrijvers over de bouwgeschiedenis dezer kerk is vermeld munt niet door betrouwbaarheid uit. Vast staat echter dat van het in 1423 gewijde niets in de huidige kerk over is. In 1455 werd door het stadsbestuur besloten een koor te bouwen naar het voorbeeld der parochiekerk te Gouda het huidige koor is jonger en volgens een ge wijzigd bouwplan opgetrokken in de aanvang der 16e eeuw werd het transsept gebouwd. Bewaard zijn bestekken over de afwerking uit 1505 1508. waarvan met name de prachtige noordarm (afb. 4) treffende over eenkomst met de Sint-Pancraskerk te Leiden vertoont. Het schip, waarvan de oorspronkelijke datering onbekend is, brandde 11 sept. 1618 grotendeels af, doch werd, verhoogd, herbouwd in volkomen laat-gotische vormen, waardoor eerst toen de kerk haar huidige gedaante heeft gekregen (zie hiervoor W. S. Unger. De Maria Magdalenakerk te Goes. (Oudheidkundig Jaarboek 1946. p. 1 vlg.). 2) De legende dat zij achter het slot Oostende de fameuse moerbeiboom zou hebben geplant, zal vermoedelijk een taaier leven hebben dan de boom zelf, die in de strenge winter van 1929 sneuvelde.

Archief | 1957 | | pagina 22