39 speciaal van bot, en de cultuur, behalve van mosselen Tolen levert 1/6 der nederlandse produktie van de kostbare oes ters. Maar nog eenmaal bedreigde de oude vijand het grijze Tolen in maart 1906 teisterde een watersnood het eiland, en de stad zelf ging toen door het oog van een naald. Ook de ramp van 1953 had wel voor een deel van het eiland, maar niet voor de stad kwade gevolgen. In een zijner romans noemt ds Haspels Tolen de Stad aan het Veer, en inderdaad was het daarmede gedurende eeuwen en tot voor kort gekarakteriseerd. In de Middeleeuwen waren er zelfs drie een vanuit Schakerloo op Reimerswaal, een ander, het Botkensveer naar Bergen-op-Zoom, op de zuidoost punt van het eiland, en vooral het veer recht over de stad naar de Brabantse wal. De oorsprong van het laatste is onbekend in 1462 werd de opbrengst ervan door Filips van Bourgondië aan de stad geschonken, hetgeen nog in onze tijd bij de ver vanging door een brug een rol heeft gespeeld. De beide eerste veren gingen door inundaties ten onder, doch dat op Halsteren kreeg groter betekenis toen, in 1684, dwars door de slikken en gorzen een weg werd aangelegd, die de oorsprong van de rijksweg Bergen-Tolen is geweest. In de Franse tijd aan de Staat gebracht, kwam het veer in 1815 weer aan de stad. Reeds in 1865 werd voor een brug over de Eendracht gepleit door de Kamer van Koophandel te Bergen-op-Zoom, en in 1871 wendde het gemeentebestuur zich hierover tot provincie en rijk, doch zonder succes. Ook daarna werden van tijd tot tijd deze pogingen hernomen men beoogde zelfs een brug met spoorwegverkeer tot eindelijk in november 1926 door Waterstaat de zozeer begeerde toestemming werd verleend. De 10e oktober 1928 werd de brug opengesteld x). Tolen was uit zijn isolement verlost, doch is nu geen stad meer aan het veer. LITERATUUR: (Mr. J. van Vrijberghe), Beschrijving der stad Tholen, in Teg. Staat van Zeeland II p. 66104 A. Hollestelle en P. Laban, Inventaris van het oud-archief der stad Tholen (Tholen, 1888): A. Holle- stelle. Geschiedkundige beschrijving van Tholen en omstreken (Middelburg, 1897); A. Scherpenisse, Uit de geschiedenis van Poortvliet en Tholen en hun omgeving voor 1350 (Archief Zeeuwsch Gen. 1939 p. 83 vlg.); dr. S. A. Waller Zeper. Jan van Beaumont ('s-Gravenhage 1914): dr. C. Veltenaar, De geschiedenis van Tholen (Middelburg, 1943); W. S. Unger en J. Th. de Smidt, Rechtsbronnen van Tolen (Verslagen en Med. der Ver. tot uitgaaf der bronnen van het oud-vaderl. recht XI (1956) p. 281364); mr. dr. J. C. Overvoorde, Korte beschrijving van (de monu menten van) Tolen (Oudh. Jaarboek 1924, p. 229240). 1In Wereldoorlog II is deze brug opgeblazen, doch sindsdien herbouwd.

Archief | 1957 | | pagina 61