MEMOIRES VAN EEN ENFANT TERRIBLE Politieke herinneringen van de Zeeuwse liberale afgevaardigde Mr. Daniël van Eek aan vijfendertig jaar Kamerlidmaatschap 1849 - 1884 Dr. C.A. Tamse ed. hij heeft iets van Olden- barneveld, daar de Staten van Holland van zeiden: 'hij was een man, singulier in alles'.' Handel. 1884-85, 2e Kamer, 48. INLEIDING In het Algemeen Rijksarchief (A.R.A.) te 's-Gravenhage berusten sinds enige decennia de persoonlijke papieren van mr. Daniël van Eek. On der zijn archivalia bevindt zich een kurieus notitieboekje 1. Daarin legde het Zeeuwse Tweede Kamerlid in de vorige eeuw allerlei wetens waardigheden vast uit zijn lange politieke loopbaan. De eerste helft van het boekje bevat de belevenissen die hij heet van de naald opteken de; zij zijn chronologisch geordend (1850-1892) en beslaan de pagina's I-X en 1-64. Op de resterende bladzijden staan de herinneringen die de auteur in 1892, aan het eind van zijn leven, nog te binnen schoten. Van Eek is er nooit toe gekomen om al zijn notities chronologisch te ordenen en af te ronden. Ook had hij in 1892 het gevoel nog niet alles te hebben vastgelegd wat de moeite van het memoreren waard was. Maar na dat jaar werkte hij niet meer aan zijn memoires; wellicht be lette zijn slechte gezondheid2 hem sindsdien het schrijven of verloor hij de belangstelling ervoor. Zijn autobiografische aantekeningen ble ven zodoende in zekere zin een torso. Zij zijn echter ook in hun hui dige staat goed leesbaar, terwijl de impressionistische opzet hun een eigen charme verleent. In zijn vlot neergepende alinea's schetste Van Eek allerlei episodes uit het politieke en professionele leven van een liberaal die zowel het parlement als de balie diende. Veel van de toen malige volksvertegenwoordigers waren trouwens jurist en traden nu eens als parlementslid dan weer als advokaat of rechter op 3. 38

Archief | 1975 | | pagina 36