BIJLAGE I Contract tussen de besturen van de stad Veere en het eiland Walcheren over het leggen van een sluis in de vest van Veere. 1592 augustus 3 (AWW, 226). (op buitenzijde:) Contract van de sluijs leggende in de stadt wal tot Veere gedateerd en ge sloten den eeste august 1592. Kennelyck sy eenen yegelicken die dese lettren zullen syen ofte hooren lesen, dat de staten vanden eijlande van Walcheren metgaders die gecommitteerden vanden breeden geerfde desselfs eijlands ter eenre, burgemeesters, schepenen, ende raet der stat vander Vere ter an der syden, t' samen zijn overcommen, vereenight, ende veraccordeert nopende het leggen ende maecken van zeker sluijs, ende dependentien vandien deur de veste, ende wal der zei ver stat inder manieren navolgende. Indien eersten de voorsz. heeren staten sullen leggen een nieuwe sluijs met hare wercken inden wal der voorsz. stat metgaders oock maecken inden chijngel vande zelve stat een stee- nen heule met twee swaengaten ofte bogen ende 't schofrabbat, ofte verlaet daértoe die nende bequaem om 't water commende zoo wel deur den waterganck als statsveste te mogen ophouwen. Welcke wercken alzoo gemaect zijnde, zijn de voorsz. staten gehouden ende beloven by de- sen de selve wel ende loffelick tot 's lands coste te onderhouden ten eeuwigen daghe toe. Ende omme de selve wercken te beter ten effecte te moge brengen, soo sullen de voorsz. staten eerstdaegs doen leggen een crage inde haven der voorsz. stat, ende de zelve crage oock opnemen nae 't volmaecken vande sluijs bovengeroert. Ende burgemeesters, schepenen, ende raden der voorsz. stat van Vere zijn gehouden ende beloven by desen te maecken een nieuw schuijtvlot, zoo nut ende bequaem dat het water commende van binnen den lande, geenssints belet noch verhindert en worde te suweren deur de voorsz. swaengaten. Ende daerbeneffens oock te maecken, ende publiceren eene ordinantie op 't leggen ende meeren van schuijten in 't voorsz. schuytvlot, ende daerop stellen teghens d'overtreders eene boete van twintigh schellingen grt. die reelick ende bij faicte zal mogen worden geexe- cuteert, ende de selve t' elcken te vernieuwen des noot zijnde. Sullen oock gehouden zijn de voorgeroerde veste, met oock de kille van heurlieder haven ende sluijs te delven, diepen, ende geheel bequaem te maecken, soo dat het 's lands water daerdeur suwere vrij, ende onbelet. Ende alle deselve wercken met de dependentien van dien eensamentlick mee stats chingel, bermen, wallen oock onderhouden tot der voorsz. stede coste, nu en ende ten eeuwigen da ge- Voorders sullen de selve oock by ordinantie ende publicatie gehouden zijn te verbieden, datter gheene schepen, schuyten, vlotten, hout, masten ofte anderenighempesschement en ligge binnen heurlieder haven voor den mont ende inde kille der voorsz. sluijs, ende daertoe oock stellen een gelijcke pene van twintigh schell. grt. te executeren ende vernieuwen als vooren. Ende in vergeldinghe van desen, soo sullen de voorsz. staten aende regierders der selver stat betalen, de somme van twee hondert ponden grt. vis., eens d'een helft t'St. Jansmisse 1500 dryentnegentigh, ende de ander helft Bamisse daeraen volgende. Ten laetsten hebben de heeren staten, burgemeesters, schepenen, ende raden voornoemt voor heur, ende voor heure nacommelingen respectivelick gelooft, ende geloven by desen alle het voorgeroerde d'een den anderen, over ende wederover getrouwelick sonder ergh ofte list te volbrengen, ende te onderhouden, nu ende tot allen dagen. Onder de verbintenissen van desselfs land, ende stats domeijnen, ende incommen tegen- woordigh ende toecommende, ende in teecken der waerheijt zijn hieraff gemaect twee brie ven van eenen inhouden, daervan den eenen (besegeit met der voorsz. staten segel, ende by heurlieder greffier onderteyckent) is gegeven den selven burgemeesters, schepenen ende 73

Archief | 1988 | | pagina 115