waardevolle aanvulling op het reeds aanwezige werk van Bulthuis; - ets 'Gezicht op Zoutelande' van L.J. Braams (1941); - houtsnede 'Abdijpoort, Middelburg' van Fr. Rutgers van der Loeff-Mielziner (ca 1920); - twee schetsboeken van F.M. Beunke (ca 1850-1870), waarin zich in totaal 73 afbeeldingen van voornamelijk Walcheren bevinden; - houtsnede 'Walcheren, oktober 1944' van J. Melse (ca 1944). Volks- en Volkenkundige Voorwerpen De waarnemend conservator drs J.H. Kluiver bericht als volgt: De verzameling volks- en volkenkundige voorwerpen onderging een verheu gende uitbreiding door een substantiële schenking van de heer C.J.G.Th.M. van Kempen te Middelburg. Tijdens een verblijf te Sentani en Koembe (zuidkust van Nieuw-Guinea) verzamelde hij door bemiddeling van de missionaris Jan Ver- schueren M.S.C. een aantal bijzondere, door de inheemse bevolking vervaar digde objecten. Verschueren. die zijn ervaringen neerlegde in zijn boek Nieuw Guinea uw naam is wildernis (1950), verbleef enige tientallen jaren lang achter een in Nieuw-Guinea. Hij ontdekte de later zo genoemde Koningin-Julianarivier. De schenking omvatte de volgende objecten: Stenen bijl, zogenaamd vuistmodel, vervaardigd uit donkergroene steen; verkre gen nabij Sentani, afkomstig uit Baliem. Tot steekwapen bewerkt scheenbeen, verfraaid met casuaris veertjes, bosbessen, enz.; verkregen aan de zuidkust. Stenen bijl vervaardigd uit groene steen, gevat in houten steel; verkregen aan de zuidkust (Marinds, Koembe/Koerik). Ringvormige amulet uit witte steen vervaardigd; verkregen aan de zuidkust (As- mat). Discus van donkergrijze steen met houten steel, gebruikt als strijdknots; verkre gen aan de zuidkust (Asmat). Benen steekwapen vervaardigd uit een casuarisbeen; verkregen aan de zuidkust (Marinds). Geornamenteerd neusbeen vervaardigd uit been; verkregen aan de zuidkust (Koembe). Ikanbibi, door een medicijnman uit een kokosnoot vervaardigd en gebruikt ter bevordering van genezing; afkomstig van de zuidkust. Ikanaging, vervaardigd, gebruikt en afkomstig alsvoren. Ikanaging in de vorm van een vis, gebruikt en afkomstig alsvoren. Salawaku, een etens- of visbord, in reliëf bewerkt en gekleurd met natuurlijke pigmenten; afkomstig alsvoren. Diverse bindriemen, als gordel of armriem gebruikt en vervaardigd uit vezels van liaan en bamboe. Muziekinstrumenten De Werkgroep Muziek heeft bericht, dat de verzameling muziekinstrumenten in het verslagjaar geen verandering heeft ondergaan. Natuurhistorische Voorwerpen, onderafdeling Gesteenten en Mineralen De conservator J.M. Moraal bericht als volgt: De verhuizing van de verzameling gesteenten en mineralen uit het depot te Mid- XXI

Archief | 1992 | | pagina 23