Vlissingen 11.511 inwoners De stad Vlissingen telde in 1884 zes openbare en drie bijzondere scholen. In 1884 betrokken vier openbare scholen een nieuw of vernieuwd gebouw. Eén daarvan was een meisjesschool met een uitgebreider leerplan. Het gebouw zou op de Grote Markt komen te staan, op de plaats van het in 1809 afgebrande stad huis. Het Rijk bood een subsidie aan van 23.000. Van de bouwkosten, die op 35.760 waren geraamd, werd 30% eveneens door het Rijk betaald, zodat er voor de gemeente ruim 2.000 overbleef. De notulen van 15 maart 1884 vermelden: 'De gemeente zal zich boven vermogen moeten inspannen om hetgeen ten harer laste blijft, te dragen.' Er werd besloten tot een lening van 2.000, tegen een rente van 4.5%. In 1889 moest met de aflossing, die 200 per jaar zou bedragen, worden begonnen. De school werd voorzien van nieuwe meubelen en leermidde len. onder andere leien. In de notulen wordt vermeld dat de oude leien aan de kinderen cadeau moesten worden gedaan: ze mochten ze mee naar huis nemen! Wesikapelle (2079 inwoners) In Westkapelle was het de schoolopziener, die in de zomer van 1882 de burge meester liet weten dat het schoolgebouw volstrekt niet aan de eisen voldeed. Het had slechts één lokaal, terwijl het er ten minste zes zouden moeten zijn. Door één of twee afscheidingen zou het grote lokaal in twee of drie kleinere verdeeld kun nen worden, maar er zou ook bijgebouwd moeten worden. De Middelburgse ar chitect Leen Kuiler werd erbij gehaald en deze verklaarde dat - vergeleken met de wettelijke voorschriften - de school 'maar half groot genoeg' was. Dit maakte indruk en op verzoek van de gemeenteraad ging de architect aan het werk. In de cember 1883 leverde hij een tekening in met bestek en begroting. Nadat Kuiler de vooral technische op- en aanmerkingen van enkele raadsleden in zijn plan had verwerkt, werd het de schoolopziener toegestuurd. Deze gaf zijn goedkeuring, waarna een verzoek om subsidie kon worden ingediend. Toen het Rijk 23.000 aanbood, ging men rekenen: van de bouwkosten, die op 35.760 waren ge raamd, werd 30 afgetrokken en dan ging er nog de subsidie af. Wat overbleef, 2.032, zou de gemeente moeten betalen, een zware last voor een klein dorp. Aannemer Maters uit Vlissingen bleef echter onder dc door de architect ge schatte som. wat betekende dat de kosten voor de gemeente lager werden. Een hele opluchting! De bouw kon beginnen. Op 1 februari 1885 werd de school in gewijd. De Middelbiirgsche Courant wijdde er het volgende verslagje aan: 'Te Westkapelle werd Maandag de nieuwe school op eenvoudige wijze geopend. De districts- en de arrondissementsschoolopziener, die tol bijwoning daarvan uil- genoodigd waren, werden, blijkens hun bericht, hierin verhinderd. De burge meester, met de leden van den Gemeenteraad, den secretaris, den architect L. Kuiler, den aannemer C. Maters en eenige particulieren werden bij hun komst in het gebouw ontvangen door het hoofd der school, die sedert Augustus door ziekte verhinderd was zijne betrekking waar te nemen, maar thans gelukkig we der op zijn post was. De scholieren zongen hun een paar toepasselijke liederen toe. Verder sprak de burgemeester in korte maar hartelijke woorden tot den on- 110

Archief | 2000 | | pagina 120