Afb. 3. De lagere school aan de Zuidstraat in Westkapelle. Coll. Zeeuw s Documenta tiecentrum M iddelburg. derwijzer en de leerlingen, en betuigde hij zijnen dank. ook namens den raad. aan den architect en den aannemer, voor wat door dezen is verricht. Nadat de onder wijzer en de bedoelde bouwkundigen daarop geantwoord en den wensch geuit hadden dal de school lang en in ruime mate aan haar doel moge beantwoorden, werden de leerlingen onthaald. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen.* Het gebouw stond aan de Zuidstraat, waar zich ook - op een afstand van onge veer 25 meter - het gemeentehuis bevond, dat met zijn neoklassieke gevel als een sieraad voor Westkapelle werd beschouwd. De nieuwe school, met een leeuwtje bovenop de trapgevel, werd hel tweede sieraad. Tot 1911, toen er een School met den Bijbel werd opgericht, was het de enige lagere school van West kapelle. Hoedekenskerke 1039 inw oners) Ook in hel Zuid-Bevelandse Hoedekenskerke was het de schoolopziener die het College van Burgemeester en Wethouders - op 20 maart 1891 - liet weten dat hij bij zijn laatste bezoek had bemerkt dat het schoollokaal grote tekortkomingen vertoonde8. Hij noemde in de eerste plaats de stenen vloeren, die nog steeds niet met hout waren bedekt. Maar er was meer: de school bestond uil twee lokalen, waarvan het lokaal dat voor de lagere klassen was bestemd, veel te klein was voor hel aantal leerlingen dat er werd onderwezen. Volgens de berekeningen van het schoolhoofd was de luchtinhoud 103,25712 m\ terwijl deze 132 nT zou moe ten zijn. De ventilatie was onvoldoende, de banken waren 'allerellendigst' en de privaten deugden niet. De schoolopziener stelde de inspecteur van het genees kundig staatstoezicht op de hoogte, waarop deze de burgemeester schreef dat -

Archief | 2000 | | pagina 121