naamswijziging op. Vanaf dat moment tot de opheffing in 1992 was sprake van de Commissie tno voor asbest en andere minerale vezels. Deze naamswijzigin gen vonden plaats om organisatorische redenen, maar maakten voor het werk in de commissie weinig verschil. Als criterium voor het lidmaatschap werd de kennis en de interesse voor de as- bestproblematiek gehanteerd, waardoor naast enkele artsen vooral technici en la boratoriumonderzoekers lid waren. De commissie heeft zeifin haar eerste verga deringen haar doelstellingen geformuleerd. De kern daarvan is steeds het stimuleren van onderzoek op het terrein van de asbestproblematiek geweest, niet het zelf verrichten van dergelijk onderzoek. Er werd een centrale documentatie opgezet, waardoor alle leden bekend waren met de relevante literatuur op dit ge bied. Al in 1969 werd besloten te komen tot de vaststelling van het aantal mesot- heliomen dat zich in Nederland voordeed. In de volgende paragraaf zal hierop uitvoeriger worden ingegaan. Doordat vele leden van de commissie diverse congressen en conferenties in het buitenland bezochten en daarover in de commissievergaderingen verslag uit brachten, was de commissie steeds goed op de hoogte van de stand van zaken en de ontwikkelingen. Enkele onderzoekingen die speciaal door de commissie wa ren opgezet en gestimuleerd, verdienen aparte vermelding. Een epidemiologisch onderzoek naar de beroepsanamnese van een groep mesothelioompatiënten met een bijbehorende controlegroep werd verricht door een gepensioneerde bedrijfs arts. Zielhuis e.a. (1975). Onderzoek naar de aanwezigheid van asbestvezels met behulp van de elektronenmicroscoop werd aangevangen. Door de hoge kosten per onderzoek is dit echter helaas nooit een routineonderzoek geworden. Eén van dc leden van de Asbestcommissie tno kreeg van de Commissie van de Europese Gemeenschap (cec) de opdracht een rapport op te stellen over de risico's voor de volksgezondheid door blootstelling aan asbest. Dit rapport werd door een zeven tal leden van de Asbestcommissie tno opgesteld en door de Commissie van de Europese Gemeenschap gepubliceerd (Zielhuis 1977). De Asbestcommissie tno heeft tevens actief meegewerkt aan het tol stand komen van richtlijnen van de ar beidsinspectie voor het werken met asbest. Toen de meeste wetenschappelijke problemen zo goed mogelijk waren opge lost. veranderde ook de samenstelling van de Asbestcommissie tno langzamer hand. In de eerste jaren speelden de interesse in de problematiek en het stimule ren van onderzoek om de problemen op te lossen, een hoofdrol. Alle leden waren toen op persoonlijke titel lid van de commissie. Later verschoof het accent van de wetenschap naar de politieke beslissingen, met name over het komende as bestverbod. Diverse leden waren toen in feite vertegenwoordigers van departe menten, belangengroeperingen en dergelijke. In 1992 heeft de commissie daarom besloten aan de Gezondheidsorganisatie tno te vragen de commissie op te hef fen. De Asbestcommissie tno had haar taak vervuld en kon na 23 jaar effectief werken ophouden te bestaan. Mesotheliomenregistratie en -panel 1969 tot heden Zoals hierboven reeds is vermeld, werd in juni 1969 de medewerking van de Ne derlandse patholoog-anatomen gevraagd en verkregen om te komen tot een regis tratie van de mesotheliomen in Nederland. In eerste opzet was de vraag om per 165

Archief | 2000 | | pagina 175