Juridische claims en Instituut Asbestslachtoffers Sinds eind jaren tachtig, maar vooral in het begin van de jaren negentig, is er een sterke toename van het aantal claims in verband met asbestblootstelling. Dit gaat gepaard met veel publiciteit. Het zijn langdurige, dikwijls jarenlange civielrech telijke procedures, waarbij de uitspraak vaak pas plaatsvindt na het overlijden van het asbestslachtoffer. Er werd een Comité Asbestslachtoffers opgericht. Om de juridische lijdensweg te bekorten, werd gestreefd naar een Asbestfonds. In 1995 werd aan de staatssecretaris een rapport aangeboden over mogelijke oplos singen voor de juridische lijdensweg. Dit resulteerde in 1996 in een verzoek van de staatssecretaris om advies aan prof. mr. J. de Ruiter. Dit advies werd in maart 1997 uitgebracht. Op 6 juni 1997 besloot het kabinet tot het oprichten van hel In stituut Asbestslachtoffers. De Gezondheidsraad bracht op 15 april 1998 advies uit in haar publicatie: Protocollen asbestziekten: maligne mesothelioom. Na uit gebreid overleg tussen alle betrokkenen, werkgevers, werknemers, verzekeraars en het Comité Asbestslachtoffers, werd het instituut op 26 januari 2000 geopend. Het instituut bemiddelt tussen asbestslachtoffers en werkgevers, terwijl voor die gevallen waarin geen oplossing wordt gevonden, de Regeling tegemoetkoming asbestslachtoffers van de Sociale Verzekerings Bank wordt ingesteld. Voor de diagnose mesothelioom wordt in alle gevallen gebruik gemaakt van de expertise van het Nederlands Mesotheliomenpanel. Samenvatting In dit artikel is een kort overzicht gegeven van de asbestproblematiek in de tweede helft van de twintigste eeuw met de nadruk op de gebeurtenissen in de provincie Zeeland. In de jaren vijftig was asbest een wonderstof die vele tech nische problemen oploste. Medisch gezien was toen alleen asbestose bij isoleer- ders van belang. In de jaren zestig vonden Zeeuwse onderzoekers twee asbest- problemen: eerst de asbestlichaampjes en daarna de mesotheliomen. Na de promotie van Stumphius was er wel een directe reactie, maar pas in de loop van de jaren zeventig realiseerde men zich dal mesothelioom een serieus probleem was. De eerste wetgeving dateert van 1978. De wetenschappelijke problemen werden in de jaren tachtig grotendeels afgerond, terwijl de jaren negentig werden gekenmerkt door een verdere politieke besluitvorming en door de juridische pro blemen door de claims van de asbestslachtoffers. Dit resulteerde in de oprichting door de overheid van het Instituut Asbestslachtoffers in het begin van het jaar 2000. Opvallend in dit gehele verloop, zowel wetenschappelijk, als politiek en juridisch beschouwd, is het aanvankelijk heersende ongeloof. Hierdoor volgden de eerste reacties pas na enige tijd, reacties die soms op hun beurt na enkele jaren tot een overdreven reactie leidden. 170

Archief | 2000 | | pagina 180