lefoontje uit Domburg tot een proefschrift over de Nederlandse sterrenkunde in de achttiende eeuw kan leiden"). De dertiende Historische Studiedag vond op 20 oktober in de Vierschaar van het stadhuis te Zierikzee plaats en was gewijd aan het thema 'Gewoon en toch bijzonder; Alledaagse geschiedenissen uit het Zeeuwse verleden'. De organisatie geschiedde in samenwerking met de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland, mede in het kader van het nationale jaar van de Volkscultuur. Tijdens de studiedag werd de geactualiseerde versie van de Lijst van leemten in het histo risch onderzoek over Zeelandeen co-productie van de Werkgroep Historie en Archeologie en de Werkgroep Wetenschappelijke Geschiedschrijving Zeeland, gepresenteerd en werd de Jacob Catsprijs voor Zeeuwse Geschiedbeoefening aangekondigd. Werkgroep Geologie De Werkgroep Geologie telde eind 1999 102 leden. H. Raad trad af als penning meester en werd in die hoedanigheid opgevolgd door F.J.J.H. Mous. H. Raad bleef wel lid van het bestuur. De volgende lezingen werden verzorgd: 19 maart: De fossiele haaienfauna van Aquitaine en een geologische indeling van het gebied, door C. Hoedemakers uit Mortsel (België); 23 april: De geologische opbouw van de Westerscheldemon- ding, door A. van der Spek uit Rijswijk; 21 mei: De ontstaansgeschiedenis van het Zeeuwse landschap, door P. Vos uit Amsterdam; 22 oktober: Asbest, door J.M. Moraal uit Vlissingen; 17 december: Op jacht naar mammoeten in Siberië, door Dick Mol uit Hoofddorp. Op 19 februari werd een determinatie- en informatieavond gehouden over de Oud-Pleistocene fossielen die bij de Banjaard op Noord-Beveland aan het strand aanspoelen. Op zaterdag 16 oktober werd er een excursie naar de Kaloot gehou den (mogelijk de laatste), waarvoor redelijk veel belangstelling bestond. In de loop van 1999 werd opnieuw een begin gemaakt met de uitgave van een fossielenatlas, waarin alle fossiele schelpen die op de Nederlandse stranden aan spoelen, worden beschreven en afgebeeld. Reeds in 1985 is hiertoe het initiatief genomen, maar door allerlei omstandigheden is dit omvangrijke werk (het aantal soorten ligt rond de zeshonderd) nooit voltooid. Deze uitgave, waarvan het eerste deel, over de tweekleppigen. omtrent mei 2002 (streefdatum) zal uitkomen, is een gezamenlijk project van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging. het Museum Naturalis te Leiden, de Stichting European Invertebrate Survey Nederland en de Werkgroep Geologie van het Genootschap. In dit ver band werden er in 1999 drie bijeenkomsten georganiseerd: op 9 oktober een eer ste informatiebijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek en op 19 november en II december twee determinatiebijeenkomsten. Terwijl de Werkgroep druk bezig is al deze initiatieven verder vorm te geven, is het provinciebestuur van Zeeland druk bezig West-Europa's rijkste vindplaats van pliocene fossielen voorgoed om zeep te helpen. Er bestaan zeer ver gevor derde plannen voor de aanleg van een 'Westerschelde Container Terminal' bij Borssele. Tegen deze plannen bleek in Zeeland nauwelijks weerstand te bestaan, wat zeker te maken heeft met de discussie over de aanleg van een tweede Maas vlakte. Het gaat te ver om hier uitgebreid op in te gaan, maar in grote lijnen kan hel volgende gesteld worden: er bestaan, met name van de kant van de milieube weging, weinig bezwaren tegen de verdere ontwikkeling van de Zeeuwse havens. 182

Archief | 2000 | | pagina 192