Afb.J. De schout niet een roede ais teken van bevoegdheid in de handleest een beschuldiging voor. Detail uit de gravure Justitia toegeschreven aan Filips Galle naar een tekening van Pieter Breughel de OudeJ559/1560. Foto Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom. Dit was de eerste zaak van 24 juli 1499. De tweede betrof zijn broer Adriaen di rect en Danckaert als diens gemachtigde indirect. Adriaen was voor het gerecht van Reimerswaal gedaagd door Jan Jansz. Mandemaker inzake de betaling van huur aan laatstgenoemde voor een zoutkeet met zoutpan voor de periode van een jaar voor de som van vijf pond en vijf schellingen groten Vlaams en de jaarlijkse levering van een vat zout. Helaas bleek de zoutpan lek te zijn; het gat was niet te dichten. Jan Jansz. kon geen andere zoulpan leveren, waardoor Adriaen genood zaakt was een andere te huren. Hij weigerde daarom de huur voor de zoutpan te betalen, waarop Jan Jansz. hem voor het gerecht van Reimerswaal daagde. Hij werd veroordeeld om de huur binnen tien dagen aan hem te betalen, anders zou den zijn goederen geschat worden voor verbeurdverklaring. Daarnaast kreeg hij een boete van tien pond. Danckaert had tijdens het proces te Reimerswaal zijn broer vertegenwoordigd en ging legen het vonnis van Reimerswaal in reformatie. Naar later blijkt zou hij de schepenen ook tijdens dit proces beledigd hebben. Adriaen zeil" vroeg reformatie aan tegen het vonnis van het gerecht van Reimers waal. Dit proces voor het Hof van Holland begon op 19 februari 1500 en ging te gen de erfgenamen van de inmiddels overleden Jan Jansz49. Op dezelfde dag diende de repliek van Danckaert voor het Hof van Holland, waarin hij nog eens vermeldde, dat hi j door Adriaen was gemachtigd om namens hem te spreken voor het gerecht van Reimerswaal. De partijen in deze zaak wer den echter niet opgeroepen en de schepenen hadden achter gesloten deur hun vonnis gewezen. Nadat Adriaen dit gehoord had, vroeg hij Danckaert om te ver nemen wat het geval was. Omdat volgens Danckaert de rechtsgang onbehoorlijk 9

Archief | 2000 | | pagina 19