Muziekinstrumenten De conservator J. Vogel bericht als volgt: De collectie muziekinstrumenten onderging geen veranderingen. Wel moest er in dit jaar naar andere ruimte worden gezocht om de instrumenten onder te brengen. Deze werd uiteindelijk gevonden in het stadhuis te Veere. De verhuizing van de collectie vond in het najaar plaats. Er wordt nagedacht over een goede locatie voor hel nog te restaureren van der Weele-orgel dat uit de erfenis van W.H. van Dort afkomstig is. Volkenkundige voorwerpen De conservator drs. F. van der Doe bericht als volgt: Het verslagjaar stond vooral in het teken van de inventarisatie en registratie van de uit het Zeeuws Museum afkomstige volkenkundige voorwerpen die aanwezig waren in het Rijksarchief in Zeeland, zulks in verband met de verhuizing van het Rijksarchief. De voorwerpen waren sinds 1982 in het archief opgeslagen, omdat het Museum de zorg hiervoor niet langer op zich wilde nemen, gelet op het feit dat zij niet in de collectie pasten. Het merendeel van de verzameling volkenkun dige voorwerpen was al in 1950 in bruikleen gegeven aan het Volkenkundig Mu seum te Breda. In totaal werden in 1982 ruim honderd objecten in het Rijksarchief opgesla gen, die vooral afkomstig waren uit Nederlands Oost-Indië, Japan, Siam. Benga len, Turkije. Egypte. West-Afrika, Centraal-Afrika, Essequibo/Demerary, Suri name, Canada en Mexico. De beschrijvingen uit 1982 waren zeer summier, en voor een deel betrof het ook ongenummerde objecten, waardoor niet duidelijk was om hoeveel en om welk soort voorwerpen het precies ging. Na registratie zijn deze voorwerpen eind 1999 overgebracht naar het depot van het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland te Middelburg. Een aantal van deze voorwerpen dateert van hel eind van de achttiende of het begin van de negentiende eeuw, waaronder een beeldje van de god Sieb uit Ben galen (geschonken door dr. J.C. Vos), een indiaanse houten wapenknots uit het Essequibogebied (geschonken door mr. A.M. van Citters), een tweetal houten in diaanse schuifsloten. een beurs vervaardigd uit de vezels van een aloëplant uit 1793. en een beschilderde aardewerk-schotel, een beschilderd aardewerk-potje en een beschilderde aardewerk-vaas met gevlochten oor, alle afkomstig uit Suri name en geschonken door mr. F.C. Lammens. De meeste voorwerpen stammen uit de tweede helft van de negentiende eeuw, waaronder een tweetal Koranstoel tjes uit Cairo, uit het legaat van de weduwe van mr. G.N. de Stoppelaar, een be- stikt leren kussen uit hel kustgebied van Guinee, een bewerkte pijpenkop uil Da homey. een versierde pol van zwart aardewerk van de Ashanti en een balans voor hel wegen van stofgoud met zaden als gewichten uil St. George d'Elmina (alle afkomstig van C.J.M. Nagtglas), een stenen beeld van een olifant uit Bangkok (van de consul Hamel), en een paardenzadel en hoed van M.J.I. Sprenger uit Ca nada. Onder de objecten bevinden zich ook allerlei dagelijkse gebruiksvoorwer pen, zoals een vuurwaaier, een vloerveger, een haarkam, een houten scheerriem en sierraden van zaden uit West-Indië, kookpotten en koelkannen uit Congo, een muts van touw uit Benquela en scheermessen uit Algiers. Verder zijn nog ver meldenswaard Oost-Indische komkommers (aangespoeld op de Walcherse kust), 'ampach' (zogenaamde eetbare aarde uit Sumatra), eetbare zwaluwnestjes, puim steen afkomstig van de uitbarsting van de vulkaan Krakatau in 1883, as van de 190

Archief | 2000 | | pagina 200