vulkaan Kloet uit 1890, twee kastjes met miniatuurmodellen van gereedschappen en muziekinstrumenten uit Indië, en beschilderd Surinaams Bosnegeraardewerk in de vorm van menselijke en dierlijke figuren. Sommige voorwerpen verkeren helaas in slechte materiële staat of zijn beschadigd. De fraaie negentiende- eeuwse stenen beeldjes die inwoners en beroepen uit Brits-Indië voorstellen (af komstig van de consul Kruyt), vertonen bijna alle breuken, en een aantal Afri kaanse en West-Indische potten en kruiken missen stukjes of zijn gelijmd. Tijdens de algemene ledenvergadering van het Genootschap op 16 december werd de aanwinst uit 1991 van voorwerpen van de Papoea's uit Nieuw-Guinea, geschonken door C.J.G.Th.M. van Kempen, tentoongesteld. In het verslagjaar kon slechts in beperkte mate het verzamelen van informatie naar herkomst en be tekenis van de voorwerpen in de jaarverslagen en het archief van het Genoot schap worden voortgezet. Er werden dit jaar geen aanwinsten geregistreerd. Natuurhistorische voorwerpenOnderafdeling fossiele botten De conservatoren A.P.J. Bil en J.M. Moraal berichten als volgt: De verzameling bevat naast resten van landzoogdieren ook een groot aantal fos sielen van zeezoogdieren. Deze beenderen zijn in ons bezit gekomen door bij vangsten van vistochten, zowel van lang voor als van na de Tweede Wereldoor log. De kennis van deze vondsten was lange tijd summier maar is de laatste jaren flink toegenomen. Schipper Jaap Schot van de zz 8 heeft een aantal jaren met zijn mosselkotter tochten voor het Genootschap op de Westerschelde georganiseerd. Deze zoek tochten leverden bijzonder veel waardevol materiaal op. Veel van de opgeviste fossiele beenderen van zeezoogdieren zijn afkomstig uil het jong-Tertiair (12 tot 1 miljoen jaar oud). Op 25 juli 1999 nam een groot gezelschap deel aan een vis- tocht nabij de Margriet (het oostelijk gat van de put van Terneuzen). Deze locatie heeft reeds eerder fraaie vondsten opgeleverd. Opvallend zijn de afmetingen van de gevonden beenderen. Walvisachtigen zijn kennelijk snel geëvolueerd nadat ze als landzoogdieren kozen voor een leven in zee. Klaas Post uit Urk heeft een groot aantal van deze vondsten kunnen determineren en beschreven. In het gebied van de Thurnton- bank, die tussen de Vlaamse en de Zeeuwse banken ligt, komen vergelijkbare grote delen van walvisachtigen voor. Misschien is het een idee om daar ook eens te gaan zoeken. Het is mede aan deze activiteiten te danken dal in de verzame ling van het Genootschap een aantal zeldzame Walvisbotten werden herkend en gedetermineerd. Veel tijd werd dit jaar geschonken aan hel schoonmaken en inpakken van de collectie in het depot in Oost-Souburg in verband met de toekomstige verhuizing naar Middelburg. Alles is weer opnieuw beschreven en de nummering is geopti maliseerd. Hopelijk kunnen we op korte termijn deze verzameling weer uitpak ken in een nieuw depot, zodat we er weer gebruik van kunnen maken voor publi caties en andere doeleinden. Natuurhistorische voorwerpenOnderafdeling Mollusken De conservator F.A.D. van Nieulande bericht als volgt: Op zaterdag 26 juni werd er wederom in samenwerking met vvv Domburg en de Stichting Oranjezon te Oostkapelle een strandschelpenzoektocht gehouden. De conservator en P. Moerdijk hielden een inleiding over de geologie en de fossiele 191

Archief | 2000 | | pagina 201