Spectaculair was dat twee grote haaientanden naar boven werden gehaald, waar onder Carcharocles angustidens (Agassiz, 1843) en Isuris hastcilis (Agassiz, 1843). Beide landen zijn ruim 6,5 centimeter groot en mogelijk van Oligocene ouderdom. In november zijn de voorbereidingen voor de verhuizing van de collectie in het depot te Oost-Souburg begonnen. Wat de molluskenverzameling betreft, ble ken de verpakkingen het grootste probleem op te leveren. Vooral de oudere zuur- houdende kartonnen doosjes plaatsten ons voor moeilijkheden, en zij moeten ei genlijk door plastic doosjes worden vervangen. Zodra die er zijn, kan er een begin gemaakt worden met het reinigen en herpakken van de collectie. De collectie fossiele schelpen is thans geregistreerd en omval 3093 catalogus nummers. Het uitheemse (tropische) schelpenmateriaal moet nog worden geregi streerd en gecatalogiseerd. Een deel van dit materiaal stamt nog uit de oudste verzameling van het Genootschap, zoals die beschreven is in de catalogus uit 1869 van conservator dr. Y. Keijzer. Hierin worden genoemd: drie soorten Cep halopoda (Koppotigen, inktvissen), 494 soorten Gastropoda (zeeslakken), dertig soorten Pulmonata (landslakken), één soort Pteropoda (vleugelslakken) en 99 soorten Bivalvia (tweekleppigen). Dit materiaal is merendeels afkomstig uit de Oost-Indische archipel. Of alles aanwezig is, moet nog gecontroleerd worden. In de catalogus uit 1869 worden voorts diverse fossielen vermeld: uit Groningen 16 soorten uit Paleozoische en Mezozoische zwerfstenen uit Eibergen 11 Caenozoische soorten uit het Mioceen uit Maastricht 27 soorten uit het Krijt van De Kauter 3 soorten uit hel Plioceen van Slenaken 6 soorten Mesozoicum, Caenozoicum van Limburg 6 soorten Paleozoïcum, Mesozoicum, Caenozoicum van Klein Spauwen 53 soorten Caenozoicum, Oligoceen uit België 7 soorten Paleozoïcum. Mesozoicum, Caenozoicum van Gerolstein 12 soorten Paleozoïcum, Mesozoicum, Jura uit Kent 4 soorten Mesozoicum van verschillende vindplaatsen 11 soorten van onbekende herkomst 16 soorten Ook de registratie van de recente uitheemse schelpencollectie, waarin zich onder meer een schenking van De Priester bevindt, moet nog ter hand worden geno men. Natuurhistorische voorwerpenOnderafdeling Mineralen en gesteenten De conservator J.M. Moraal bericht als volgt: Mineralen uit de asbestgroep (de verzamelnaam voor vezelachtige mineralen) zijn voor Zeeland interessant omdat deze in de industrie worden verwerkt, voor namelijk in de scheepsnieuwbouw. Er werd aandacht besteed aan de monsters van deze mineralen in de verzameling van het Genootschap. Ook verscheen hier over een publicatie in het tijdschrift Zeeland. Asbest is nog steeds een veel be sproken mineraal dat in de Zeeuwse samenleving zijn sporen heeft nagelaten. Met hulp van Middelburgse patholoog-anatoom dr. H.T. Planteydt wordt getracht 193

Archief | 2000 | | pagina 203