Het verslagjaar heeft in het teken gestaan van de verhuizing van het Rijksarchief van de Sint Pieterstraat naar het Van de Perrehuis aan het Hofplein. De verhui zing van het Rijksarchief en daarmede van de Zelandia Illustrata gaf de conser vatoren op zich geen extra werk, aangezien deze geheel door de medewerkers van het archief werd verzorgd. De conservatoren meenden dat dit het aangewe zen moment was om alle laden waarin de Zelandia is opgeborgen door te lopen om te zien of alles aanwezig was en op zijn plaats lag. Op enige kleinigheden na bleek alles in orde, wat bevestigt dat het Rijksarchief de Zelandia Illustrata goed beheert. De werkzaamheden aan het supplement op de catalogus van Unger moesten dit jaar worden voltooid, maar dit is niet gelukt. De tekst zal nog eens kritisch moeten worden doorgenomen voordat de nieuwe catalogus gereed kan worden gemaakt voor publicatie. Het in het vorige jaarverslag aangekondigd digitaal fotograferen van de Zelan dia Illustrata. in het kader van het project Collectie Nederland, heeft tot op heden geen doorgang gevonden. Voor de Genootschapsagenda 2000, getiteld Lering en Vermaakzijn 57 af beeldingen uit de Zelandia geselecteerd. In het Museum De Schotse Huizen te Veere is naar aanleiding van de samenstelling van deze agenda van 23 juli tot en met 12 september een goed bezochte tentoonstelling gehouden. Het Rijksarchief was wegens de verhuizing - een enorme operatie - in de maanden oktober, november en december gesloten. De selectie voor de in 2001 te verschijnen agenda moest daarom grotendeels in dit verslagjaar plaatsvinden. Aanvankelijk was de agendacommissie van plan hierin ook afbeeldingen van ob jecten uit andere verzamelingen van het Genootschap op te nemen. De sluiting van het Zeeuws Museum in 2000, waardoor de collecties langdurig niet toegan kelijk zijn, verijdelde dit plan. Voorts zijn gravures, kaarten en tekeningen uit de Zelandia uitgeleend ten be hoeve van twee tentoonstellingen in Zeeland, te weten: Schutterijen van Goes (Museum voor Noord- en Zuid-Beveland) en De Tuin van Zeeland: tuinen en buitenplaatsen op Walcheren in de 17e en 18e eeuw (Zeeuws Museum). In 1999 zijn in de studiezaal van het Rijksarchief 75 afbeeldingen uit de Ze landia geraadpleegd. Van prenten in de Zelandia zijn aan derden 107 fotorepro ducties of dia's geleverd. Het Genootschap heeft in 1999 opnieuw een prentbriefkaart met een afbeel ding uit de Zelandia uitgegeven. Ditmaal is gekozen voor een aquarel uit ca. 1800 met een gezicht op de stad Goes. De Zelandia Illustrata werd dit jaar door aankoop en schenkingen met zestig nummers uitgebreid: negen kaarten, 46 prenten/tekeningen, veertien foto's, één album (73 foto's), zes affiches, 126 prentbriefkaarten, twee films en vijftien de len documentatie. De belangrijkste aanwinsten waren acht pastels van leden van de familie Ackermans (overdracht Zeeuws Museum), een zelfportret Anneke van der Feer (houtsnede ca. 1950), een kaart Contado di Zelanda (kopergravure 1715), een tekening en ets marktdag te Middelburg van A. Peters-Desterac (1910), een zandverwerking op de Veerse Gatdam. gouache door A. Mes (1961), meisje in klederdracht Middelburgsambacht door M.K. Meurs-de Jonge (1950), de kerk te Breskens, ets door A. Nicolai (ca. 1938), en Zeeuwse boerderij, ets door Frans Maas uit ca. 1930. 196

Archief | 2000 | | pagina 206