Handschriften De conservator mr. W. Dirksen bericht als volgt: In het verslagjaar overleed H.P.A. van de Voorde, die vele jaren enthousiast heeft meegewerkt aan de ontsluiting van het oud-archief van hel Genootschap in de voor dat doel ingestelde Werkgroep (Archief 1996. blz. xiv). De reeds in verslagen uit vorige jaren vermelde registratie van de handschrif ten in de Zeeuwse Bibliotheek werd voortgezet. Van enige aanwinsten werd een gedetailleerde beschrijving gemaakt. Van ing. J.T.H.C. Schepman werd in dank ontvangen een aantal drukwerken, geschriften en tekeningen welke betrekking hebben op tijdmeting (zonnewijzers, planetaria, enz.) en barometers (zie ook Archief 1996. blz. xm). De collectie be staat uit interessant studiemateriaal en is voornamelijk afkomstig van H. Hoitsma (Minnertsga 1909 - Middelburg 1994) die in 1956-1957 het astronomisch uur werk met de getijdenklok in de kerktoren van Arnemuiden en in 1971-1972 het planetarium van het Genootschap restaureerde. De collectie bevat werkmateriaal (tekeningen, enz.) van deze restauraties. In 1940 ontving het Genootschap het legaat-Hubregtse. Dit bevat behalve ar cheologische objecten ook aantekeningen en andere handschriften die voor het grootste deel betrekking hebben op de oudheidkundige voorwerpen (Archief 1941-1942, blz. xx). Een aanzienlijk deel van deze handschriften bevond zich op het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland (pacz) te Middelburg, waar van hel moeilijk toegankelijke materiaal afschriften werden vervaardigd. Vervolgens heeft D. de Koning-Kastelijn deze afschriften geïnventariseerd en verder toegan kelijk gemaakt, waar ook het Genootschap haar dankbaar voor is. Daarna heeft het pacz de originele stukken aan de conservator Handschriften overgedragen. De collectie afschriften, het zogenaamde 'transcriptie-archief Hubreglse', kan op het pacz worden geraadpleegd (Nieuwsbrief Archeologie (uitgegeven door de provincie Zeeland) nr. 6, blz. 7 e.v., en nr. 9, blz. 10). Als gevolg van een ten toonstelling bevinden zich in het Zeeuws Museum nog handschriften van het le gaat die bij de van het pacz ontvangen stukken moeten worden gevoegd. Van het pacz werd voorts ontvangen een stel afschriften van de corresponden tie tussen J.M. de Nooijer (1894-1964, hoofdonderwijzer in Oostdijk (Zuid-Be veland) en Renesse) en dr. P.J. van der Feen, conservator van het Genootschap, over onder meer archeologische vondsten op Zuid-Beveland en Schouwen en de lotgevallen van het legaat Hubegt.se in en na de Tweede Wereldoorlog (De Nooijer was executeur-testamentair van de nalatenschap van Hubregtse). De cor respondentie levert 'onbedoeld' ook veel sociologische gegevens op over het da gelijks leven in Zeeland in de bestreken periode, 1926-1963. Boeken De conservator A. van Dijk bericht als volgt: Drs. C.J.F. Klaassen te Rotterdam schonk een tiental pamfletten, waaronder het zeldzame T'Verloig Der Zeeuscher Nymphen (-) uit 1608-1609 (zie Si et Open in het Zeeland 9\2 (juni 2000), blz. 63-66). H. Brouwer te Groningen schonk een fraai ingebonden en van een opdracht door de auteur voorzien exemplaar van de dissertatie Klankleer van het Noorcl- Bevelandsch (1902) van de hand van de in Kats geboren Andries Verschuur. De uitgaven van de volledige werken van Busken Huet en Potgieter zijn overge bracht naar de Zeeuwse Bibliotheek. 197

Archief | 2000 | | pagina 207