De ijzeren stock, die zich in hel Rijksarchief in Zeeland aan de Sint Picterstraat bevond, is gesorteerd en geregistreerd. Veipakt in 55 dozen is het materiaal over gebracht naar het nieuwe onderkomen van het Rijksarchief. Ook de drukproeven van de Encyclopedie van Zeeland zijn in dozen verpakt en overgebracht naar de nieuwe behuizing van het archief. Deze moeten nog geselecteerd worden. Ruilverkeer De conservator G.G. Trimpe Burger-Mekking bericht als volgt: Tot 1999 kregen alle Nederlandse en buitenlandse railpartners van het Genoot schap het Archief toegestuurd, en de Nederlandse bovendien het tijdschrift Zee land. In 1999 heeft het bestuur besloten, gezien het grote aanbod boeken en tijd schriften uit België en Duitsland, dat ook de ruilpartners in die landen in het vervolg het tijdschrift Zeeland zullen ontvangen. Vanwege de hoge verzendkos ten is de gehele jaargang 1999 in één keer verzonden, samen met het Archief. Bo vendien hebben de 'serieuze' adressen de Genootschapsagenda 2000 gekregen. Ruilpartners die de laatste jaren in gebreke bleven wat betreft hun zendingen aan het Genootschap, is verzocht hun leven te beteren. Indien hieraan geen ge hoor werd gegeven, zijn de adressen afgevoerd. Met A. van Andel, medewerkster tijdschriftenadministratie van de Zeeuwse Bibliotheek, werd regelmatig nagegaan of alle boeken en tijdschriften die uitma ken van het ruilverkeer, inderdaad binnenkwamen. Twee nieuwe partners uit 1999 zijn het Stedelijk Museum voor Volkskunde te Brugge en het Trierer Landesmuseum in Trier. Met verschillende andere instellingen wordt onderhandeld over mogelijkheden voor nieuwe ruilovereenkomsten. De lijst met ruilpartners telt momenteei 25 Ne derlandse en 32 buitenlandse adressen. Houten Gevel De conservator dr. F.F.X. Smulders bericht als volgt: Van de vele houten gevels die Middelburg in de Middeleeuwen en daarna, tot laat in de achttiende eeuw. heeft gehad, is de houten gevel van het Genootschap, die tegen de westzijde van het pand Wagenaarstraat 1 is gemonteerd, de enige die bewaard is gebleven. Wel is er nog een houten zijgevel in de Spuistraat. De pre- ciese ouderdom van de gevel, die dankzij zijn functie als pakhuis de eeuwen ge trotseerd heeft, kan niet meer achterhaald worden, omdat het stadsarchief van Middelburg in 1940 is verbrand. De eerste vermelding dateert uit 1576. De gevel is in de loop van de eeuwen dikwijls van eigenaar gewisseld, totdat hij in 1888 in eigendom van het Genootschap kwam. Daarvóór, in 1875, was hij reeds geres taureerd, de eerste restauratie in Middelburg. De gevel Sint Pieter, zoals hij wel genoemd wordt (naar het gevelbeeld van de apostel Petrus), is, sinds hij eigen dom van het Genootschap werd, altijd op dezelfde plaats blijven staan, al heeft de Gemeente Middelburg in 1976 getracht het Genootschap ervan te overtuigen dat dit markant cultureel erfgoed een andere, commercieel aantrekkelijke plaats in de stad zou moeten krijgen. In de jaren 1989-1990 is de gevel grondig opge knapt, en het onderhoud van dit waardevolle object kan voorlopig beperkt blij ven tot een tienjaarlijkse schilderbeurt. De houten gevel is een van de zeer weinige houten gevels die Nederland nog kent. De geschiedenis en de bouw zijn door de vorige conservator, J.H. Kluiver, grondig onderzocht. Zijn bevindingen zijn gepubliceerd in Archief 1992. 198

Archief | 2000 | | pagina 208