PRIJSVRAGEN 149 Prijsvraag 82 Daar dikwijls het te velde staande Koorn en andere veld gewassen worden aangedaan en beschadigd door dat geen, het welk men Honingdaauw noemt, wordt gevraagd: welke zijn de omstandigheden, die dit Natuurverschijnsel voorgaan en vergezellen? Welke is de aard der beschadigende uitwerkselen? - Zijn er, en zoo ja; welke Proeven genomen, om die nadeelige gevolgen voor te komen, of, reeds daar zijnde, weg te nemen of te verminderen, en welke middelen kan men, op grond dier Proefnemin gen, en met verwachting van eenen gunstigen uitslag, daar toe aanwenden? Door de omstandigheden, die het Natuurverschijnsel voorgaan en vergezellen, verstaat het Genootschap: De Luchtsgesteldheid, bij welke deze zoogenoemde honingdaauw komt;- het weder dat vooraf gaat; of men uit de voorafgaande Luchtsgesteldheid, het komen van den honingdaauw met eenige zekerheid kan voorspellen; of het verschijnsel eene zekere vast bepaalde rigting neemt, en op alle de in die rigting liggende landen valt; dan wel sommige voorbij gaat of overspringt; en aan welke plaatselijke omstandigheden zulks als dan schijnt te moeten worden toegekend; - of het Natuurverschijnsel alle jaren, of na een zeker langer tijdperk; dan wel onregelma tig wederkeert, - en of het overal, daar het komt, onder die zelfde omstandigheden wordt waargenomen? Indiener Jaar Antwoorden Motto's Jury Bekroning Publicatie Opmerkingen N.C. Lambrechtsen (inv.nr. 98, nr. 173). 1816. 1819: 2 (inv.nr. 82, programma 1819). a: Eenvoudigheid is hetzegel der Waarheid (inv.nr. 82, programma 1819). b: Door schade wordt men wijs (inv.nr. 82, programma 1819). Niet achterhaald. 1819: H. Ponse te Den Bommel, zilver, motto a (inv.nr. 82, pro gramma 1819). Nieuwe Verhandelingen ZGW1827, IV, 7e stuk p. 1-56. Ponse zou goud verdiend hebben als hij de verhandeling van Joseph Banks (voorzitter Kon. Maatschappij te Londen) had gekend, die al in 1805 is verschenen. Nu tast hij mis wat betreft 'den waren aard des honingdauws'. Men overweegt dezelfde procedure als die bij prijsvraag 47 te volgen: snel drukken, alle lezers uitnodigen nadere proefnemingen te doen en de uitkomsten te rapporteren aan het ZGW (inv.nr. 82, programma 1819). Prijsvraag 83 Daar het getal van nieuwe Geneesmiddelen van tijd tot tijd zoo aanmerkelijk is toegenomen, en vele oude, voorheen met geene mindere lofspraak aanbevolene, in vergetelheid zijn geraakt; vraagt het Genootschap: 1Welke nieuwe Geneesmiddelen zijn er in de laatste halve Eeuw ontdekt of aanbevolen, die waarlijk proef houden en aan de aanbeveling hunner uitvinders beantwoorden, en 2. Welke oude, zedert dat zelfde tijdperk in onbruik geraakte of verworpene, verdienen in hunnen vorigen luister hersteld te worden? Indiener S.A. de Moraaz (inv.nr. 98, nr. 54) of B. de Jonge (inv.nr. 98, nr. 195).

Archief | 2002 | | pagina 151